Milyen algoritmus szerint húzzák a felvételi ponthatárait, és mitől függ, hogy ki kerül be? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Több alapszakra is jelentkeztem az idei felvételin, hogyan dől el, hogy melyikre kerülök be?
Az algoritmus – a felvételi összpontszám alapján – intézményenként és szakonként országos rangsorba állítja a jelentkezőket, majd a legjobb teljesítményű, vagyis legmagasabb pontszámú felvételizőtől kiindulva sorolja be őket az első helyen megjelölt egyetemre, főiskolára és képzésre. Ha az általatok első helyen megjelölt szakon már beteltek a férőhelyek, a másodikon ismét ugyanakkora eséllyel indultok, és így tovább.
Azt, hogy milyen pontszámmal lehet bekerülni egy adott képzésre, a szakos kapacitás, illetve a jelentkezők száma és pontszáma dönti el: a ponthatár a kapacitásba utolsóként beférő felvételiző pontszáma lesz. Annak a 41 szaknak a kivételével, amelyen 2015-ben központi ponthatárt húztak az állami ösztöndíjas képzésen, elvileg azok, akik beférnek a kapacitásba, és elérik a jogszabályi minimumponthatárt, támogatott formában tanulhatnak.
A szakos kapacitást a felvi.hu-n, az Egyetemek, főiskolák menüpont alatt, az adott képzésnél nézhetitek meg. A minimumponthatár 2015-ben az alap- és osztatlan képzéseken 280 pont, amelyet az emelt szintű érettségiért, a nyelvvizsgáért és az OKJ-s szakképesítésért járó többletpontokkal, de a más jogcímen járó pontok nélkül kell elérni. A felsőoktatási szakképzéseken 240 pont a limit, amelybe csak az emelt szintű érettségiért járó pontokat lehet beszámítani.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |