Így kellett megoldani a középszintű töriérettségi hosszú esszéit Érettségi-felvételi
Székács Linda

Így kellett megoldani a középszintű töriérettségi hosszú esszéit

A középszintű történelemérettségin a diákoknak két esszéfeladatot kellett megoldaniuk: egy rövidebbet és egy hosszabbat. Megmutatjuk, milyen témák közül választhattak, és milyen elvárásoknak kellett megfelelniük a hosszú esszék megírásakor.

Történelem érettségi 2025
  • Elérkezett az érettségi harmadik napja: mutatjuk, mit kell tudnotok a töriérettségiről
  • Vallások, Hunyadi, II. világháború - ilyen feladatokat kaptak az érettségizők töriből
  • Bethleni konszolidáció, liberalizmus, Rákóczi-szabadságharc - nehéz esszétémákat kaptak az érettségizők történelemből
  • Az egyik páros kifejezetten jónak bizonyul a töriérettségi esszéi között a szaktanár szerint
  • Az ötösért nagyon meg kell küzdeni - ilyennek látja a töritanár a középszintű töriérettségi első felét
  • Itt vannak a középszintű töriérettségi első részének nem hivatalos megoldásai
  • Így kellett megírni a rövid esszéket a középszintű töriérettségin
  • Így kellett megoldani a középszintű töriérettségi hosszú esszéit
  • "Első olvasásra Rákóczi könnyebbnek tűnt" - ilyennek látták a diákok a középszintű történelemérettségit
  • Barátságos esszétémákat kaptak az emeltesek - így értékelik a kapott feladatokat a vizsgázók történelemből
  • „A rövid feladatok nehezebbek voltak, az esszékkel viszont nincs baj” - töritanárral beszéltünk a töriérettségiről
  • Az érettségizők a hosszú esszék megírásakor az alábbi két téma közül választhattak:

    • A bethleni konszolidáció
    • Rákóczi-szabadságharc (hosszú)
    A hosszú esszék terjedelmének 210-260 szavasnak kell lenni, valamint a téma kiválasztásakor a vizsgázóknak arra is ügyelnie kellett, hogy amennyiben a rövid esszé témájának olyat választottak, ami 1849 előtti esemény, akkor a hosszúnak 1849 utáninak kell lennie, vagy fordítva.
    Mutatjuk, az Eduline javítótanára szerint hogyan kellett megoldani a két hosszú esszét:

    A Rákóczi szabadságharc 1703-1711 között tartott, ebben az időszakban Magyarország a Habsburg birodalom része. A szabadságharc kirobbanásának oka, a növekvő jobbágyterhek, az elviselhetetlen adóztatás, amit az osztrákok azért vezettek be, mert a török kiűzése komoly anyagi megterhelést jelentett II. Lipót (1657-1705) államának. A szabadságharchoz rövid időn belül a nemesek is csatlakoztak elsősorban a hivatalok betöltésében való hátrányos helyzetük, a protestáns vallás udvari elutasítása és a birtokok török hódoltság utáni visszaszerzésének lehetetlensége miatt. 1703-ban a szabadságharc az ország Észak-keleti területeiről (Rákóczi és Bercsényi birtokai) a fokozatosan terjeszkedett a Duna-Tisza köze és a Felvidék területeire. A szabadságharc kezdetén a parasztokat a nemesség elleni gyűlölet is vezérelte és a nemesség félt a felkelőktől. Azonban a bécsi udvar nem bánt megfelelően a magyar nemesekkel, nem orvosolta sérelmeiket, így azok közül végül többen csatlakoztak Rákóczihoz (pl. Károlyi Sándor). Rákóczi Kiadta a vetési pátenst (rendelet), aminek értelmében a szabadságharchoz csatlakozó jobbágyok és családtagjaik mentesültek az adóterhek alól. Sok jobbágy beállt a szabadság harc seregébe (80.000 fő is volt a sereg létszáma), míg a nemesek munkáskéz nélkül maradtak.

    1705-ben a szécsényi országgyűlés megválasztotta Rákóczit Magyarország vezérlő fejedelmévé. 24 tagú szenátus állt mellette, melynek elnöke Bercsényi Miklós lett. Rákóczi teljhatalommal rendelkezett a külügyek, a pénzügyek és a hadügyek terén. Felhasználhatta a kancelláriát, amely a legfontosabb hivatal volt. Ennek vezetője Ráday Pál. Az egész ország területén vallásszabadságot hirdetett, Magyarország államformáját lengyel mintára konföderációban határozta meg (szövetségi állam).

    XIV. Lajos, francia király 1708-ig támogatja a szabadságharcot, mert a spanyol örökösödési háborúban a Habsburg-Angol szövetség elleni harcban kedvező volt számára a keleti szövetséges. A kuruc állam bevételei a nemesfémbányákból, a vámokból, a fejedelmi birtokokból származtak. Saját pénzt veretett rézből (rézlibertás), ami gyorsan inflálódott, gyengült az értéke. Rákóczi tervezte a közteherviselés bevezetését, de szembefordultak vele. Megszervezte a Gazdasági Tanácsot, amely a szabadság harc gazdasági ügyeit intézte: fegyverellátás, ruházat, élelmezés. Manufaktúrákat alapított és tárházakat (raktár) létesített. Magyarország ipara elmaradott, ezért a hadsereg ellátása és az állami kiadások előteremtése nehéznek bizonyult.

    Kuruc hadsereg: A szabadságharc kezdetén szervezetlen és fegyelmezetlen a sereg. Képzetlenek voltak. Végvári, császári, külföldi katonák és Thököly seregéből származó harcosok is harcoltak itt. A többség könnyűlovas, a kisebbség gyalogság (talpasok), és van egy kevés tüzérség is. Létszám eleinte 80 ezer fő, de visszaesett 30 ezerre. Két nagy tábort találunk: a) mezei katonák (irreguláris csapat), b) tanult, kiképzett csaptok (reguláris, hivatalos csapat). A kuruc sereg a gyors, hirtelen támadás módszerét alkalmazta, a nyílt ütközeteket kerülték. Komoly problémát jelentett a hadseregben a nemesek és a parasztok közötti ellentét, amit nehéz volt Rákóczinak tompítani.

    1707-ben beiktatták Rákóczit erdélyi fejedelemé. Ugyanebben az évben országgyűlést tartottak Ónódon. A győzelmek mellett megerősödött az ellenzék, akik támadták Rákóczit. Ennek oka a vetési pátens és annak következményei, a hosszú háború, az értéktelen pénz, a béketárgyalások kudarca. Az országgyűlésen a hadikiadásokra kétmillió forint hadiadót szavaztak meg, aminek a befizetése a nemességre is vonatkozott, így bevezették a közteherviselést. Döntöttek a hadirokkantak, az özvegyek és az árvák állami gondoskodásáról. A nemesség egy része ezzel nem tudott azonosulni. Ezen az országgyűlésen történik meg a Habsburg ház trónfosztása.

    Bercsényi vezeti fel: „eb ura fakó, József császár nem királyunk”: a németek császára lehet, de Magyarországnak nem, idegen származású nem ülhet a trónon (= detronizáció). Rákóczi célja a terjeszkedés északnyugati irányba (Morvaország+Szilézia), így èletre akar hozni egy magyar-morva-sziléziai konföderációt. 1708-ban legjobb seregével indul Morvaország irányába (I. Frigyes Vilmost szeretné magyar királynak), viszont Trencsén mellett döntő vereséget szenved a császári csapatoktól. Ez fordulópontot jelentett.

    1708-tól a védekezésre maradt csak energia és folyamatos visszavonulást figyelhetünk meg , csökkent a szabadságharc anyagi háttere: nem érkezik támogatás Franciaországból, külpolitikailag egyre inkább elszigetelődik, a nemesek pedig hazakényszerítik a jobbágyokat, nem tartják be a vetési pátenst. Megbomlik a nemzeti egység. Árulók kerülnek ki a kuruc seregből, pl.: Bezerédy Imre. 1708-ban a sárospataki országgyűlésen minden jobbágynak szabadságot ígért Rákóczi (jobbágyfelszabadítás), viszont a kiegyenlítetlen erőviszonyokon már nem tud változtatni.

    1710-ben a Romhányi ütközet után elindultak a titkos tárgyalások Rákóczi és az udvar között (Pálffy János). Rákóczit Károlyi Sándor képviselte.

    II. Rákóczi Ferenc nagy energiákat fektetett abba, hogy a nemesek és a parasztok között összhangot teremtsen, de a törekvése sikertelen maradt.

    1711. április 30-án megkötötték a szatmári békét és ezzel véget ért a szabadságharc. Május 1-jén a kuruc csapatok letették a fegyvert a Nagymajtényi-síkon.

    Bethlen István a Horthy korszak (1920-1944) Magyarországának meghatározó politikusa, akinek miniszterelnöki kinevezése 1921-ben történt, mivel elődjének, Teleki Pálnak legitimista nézetei miatt távozni kellett a kormányfői székből. Bethlen politikai és gazdasági lehetőségeit alapvetően meghatározta az 1920. június 4-én született Trianoni békeszerződés, aminek értelmében Magyarország területeinek 2/3-át elveszítette.

    Teleki távozásával a rendszer konszolidációja Bethlenre maradt. 1921-ben a Habsburg ház trónfosztása eloszlatja a legitimista reményeket és megnyugtatja a szomszédos államokat. A stabil kormányzati rendszer megteremtése érdekében egy erős kormánypárt létrehozása az érdeke (belép a kisgazda pártba, ezzel egyesül a két kormánypárt (KNEP+ Kisgazda): Egységes Párt. Ezután 1922 végén új választójogi rendeletben szabályozza a választójogot (nem elegáns, mert a választójogot törvényben illik szabályozni. Csökken a választásra jogosultak száma és néhány nagyváros kivételével nyílt szavazás keretében történik a választás Magyarországon. Ez a rendszer biztosítja, hogy 1922-től a választásokon állandósul a kormánypárt fölénye. A felsőház visszaállításával (1926) pedig az a célja hogy a parlamentben biztosítsa a konzervatív túlsúlyt, illetve visszaszorítsa a szélsőségeseket. Bethlen megegyezik a baloldali ellenzékével (Bethlen-Peyer paktum). 1921 dec. 22.-én történik a megegyezés az MSZDP vezetőivel , aminek értelmében az MSZDP legális párt maradhat (részt vehet a választásokon, politikai gyűléseket tarthat, újságja lehet, cserébe az MSZDP lemond a közalkalmazottak, vasutasok és a postások szervezkedéséről, a politikai sztrájkról, és ígéretet tesz, hogy nem támadják a rendszert külföldön.

    Az Osztrák Magyar Monarchia felbomlása a gazdaságban új helyzetet teremtett. Eddig vám nélküli kereskedelem, illetve közös pénz, bank és hitelrendszer volt, most Magyarország külkereskedelemre utalt ország, ahol az ipari kapacitás fennmaradt, de a nyersanyagtermelő területek (Erdély, Felvidék) elvesztek. Az ország értékesítési lehetőségei beszűkültek. 1924-ben Magyarország Népszövetségi kölcsönhöz folyamodik (250 millió aranykorona), megkezdődik az új iparágak fejlesztése pl. nagy fejlődésen megy át a textilipar, megkezdődik a vegyipari termelés és a bauxit kitermelése. Nagy hangsúlyt fektet a gazdaságélénkítésre, illetve a közigazgatás és oktatás korszerűsítése. A mezőgazdaságban pedig elterjed a gépesítés. A pénzügyi függetlenség fontos eleme, hogy 1924-ben létrehozzák a Magyar Nemzeti Bankot, majd 1927 jan. 1-én bevezetik a korona helyett a pengőt. A gazdasági sikerek révén 1929-re a termelés meghaladja a háború előtti szintet (+12%).

    A pengő értékállósága biztosított volt, az állami alkalmazottak pedig megfelelően magas fizetéshez jutottak (pl. egyetemi tanár 800-900 pengő, amikor 1kg hús 1 pengőbe került).

    A gazdasági fellendülés mellett komoly energiákat fordítottak az oktatás és kultúrpolitika területére. A költségvetés legnagyobb része erre a területre esett. A vallási és közoktatási miniszter Klebelsberg Kunó volt aki előirányozta az analfabétizmus csökkentését, aminek érdekében a iskolákat építettek a falvakban és tanítói lakásokat létesítettek. A népiskolai törvény (1926) segítségével 10% alá csökkent az analfabéták aránya. Emellett a kultúrfölény elméletét is megfogalmazza Klebelsberg, aminek szellemében be kell bizonyítani, hogy a magyarság a Kárpát medencében magasabb színvonalú államiság fenntartására képes, mint a környező népek, amelyek részesültek a magyar területekből. A magyar felsőoktatást (Szegedi egyetem) és a tudományt is fejleszti (kutatóintézetek). Ennek érdekében népszerűsíti a Magyar tudomány eredményeit a világban (Collegium Hungaricumok létesítése Berlinben, Bécsben, Rómában).

    Bethlen kormányfői tevékenysége a nagy gazdasági világválság idején zárult (1931), de eltökélt célja, volt, hogy a népszerűtlen intézkedések után visszatér a hatalomba.

    A konszolidáció tehát megszilárdítást jelent, amely tevékenység folyamán Bethlen a Horthy rendszernek megteremtette a hosszabb távú működési kereteit és kialakította a gazdasági belpolitikai és külpolitikai kapcsolatrendszerét.

    Ezek a pontozás szempontjai:
    Mikor jönnek a hivatalos megoldókulcsok?

    Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint az érettségi vizsgák feladatsorait a javítási-értékelési útmutatókkal együtt a vizsgát követő napon hozzák nyilvánosságra. Ez azt jelenti, hogy a reggel 8.00, illetve 9.00 órakor kezdődő vizsgák esetében a vizsga másnapján reggel 8.00 órakor, a 14.00 órakor kezdődő vizsgák esetében pedig a vizsgát követő nap 14.00 órakor.

    A rövid esszék nem hivatalos megoldásait itt nézhetitek meg:

    Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

    Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

    Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.