Inkább ismeretterjesztő, mintsem szakszöveget kaptak a diákok a szövegértésben, az irodalmi műveltségi kvíz feladattípusai pedig követik a tavaly megismert sémát. Így látja az Eduline-nak nyilatkozó szaktanár a 2025-ös magyarérettségi első részét.
Pontban 9-kor elkezdődött az idei magyarérettségi. Az első rész szövegértés feladatában a diákok nevekről szóló szöveget kaptak, míg az irodalmi feladatlapban feltűnnek népszerű írók, szerzők, valamint memoriterek, fogalmak és stílusirányzatok, de rákérdeznek kötelező olvasmányokra is és tavalyhoz hasonlóan idén is szereplők alapján kell felismerniük egyes műveket az érettségizőknek.
Nevek, nevek, nevek a szövegértésben
A vizsga első részével kapcsolatban az Eduline-nak nyilatkozó szaktanár azt mondja; a szövegértésben kapot szöveg baráti a diákok számára. Nincs benne túl sok szakkifejezés, inkább ismeretterjesztő vagy tudományos ismeretterjesztő szövegről van szó, mintsem szakszövegről.
A feladatok között idén is szerepel igaz-hamis és olyan, amelyben indoklást kell írniuk a diákoknak, de KSH adatok alapján táblázatokat is kaptak. Ezzel kapcsolatban ugyanakkor a szaktanár azt mondja, ennek tanulmányozása és értelmezése bonyolultabb lehet a vizsgázók számára.
Belecsempésztek továbbá némi nyelvtant is a szövegértés feladatai közé. Igaz, a szaktanár ebből többre számított.
Memoriterek, kötelező olvasmányok, műfajok, címek az irodalmi feladatlapban
A szövegértés feladatok megoldását követően a diákoknak egy irodalmi műveltségi tesztet kell kitölteniük. Ebben tavalyhoz hasonlóan idén is feltűnnek memoriterek, amelyek kifejezetten ismertek az Eduline-nak nyilatkozó szaktanár szerint, így ezek nem szabad, hogy gondot okozzanak a vizsgázók számára.
Kaptak emellett műfajokat, korszakok ismeretét is visszakérdező feladatokat, és kötelező olvasmányok ismeretét ellenőrző példák is vannak vizsgában. Tavalyhoz hasonlóan továbbá idén is kaptak olyan feladatot, amelyben a szereplők neve alapján kell felismerniük, hogy melyik irodalmi műről van szó. Ezt a szaktanár szerint a diákok nehezebbnek találhatják.
Meglepetés a pedagógus szerint nem érheti a diákokat. 1-2 olyan példa van csupán a feladatok között (például hibajavítás), aminek a megértése és megoldása fejtörést okozhat.
Hány perc alatt kell megoldani és hány pontot ér?
Az érettségi I. részének megoldására a vizsgázóknak összesen 90 percük van. A szöegértés megoldása 40, az irodalmi kvíz megoldása pedig 20 pontot ér.