Átlagosan 10-15 ezer forintért vesznek ajándékot a ballagók az osztályfőnöküknek Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Átlagosan 10-15 ezer forintért vesznek ajándékot a ballagók az osztályfőnöküknek

Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.

Április utolsó hetében elkezdődnek a ballagások, amivel ünnepélyesen is véget érnek a középiskolai diákévek. Ilyenkor sok iskolában szokás valamit adni az osztályfőnöknek.

A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről

Az Eduline közösségi oldalán megkérdeztük a ballagó diákokat mekkora összegből vesznek az osztályfőnöküknek vagy éppenséggel az őket tanító pedagógusoknak ajándékot. Nem reprezentatív felmérésünkből kiderült, hogy cikkünk írásáig a válaszadók 67 százaléka legalább 10 ezer forintot szán ajándékra. A legtöbb osztályban 10-15 ezer forintból vásárolnak. A válaszoló diákok 18 százaléka a 15 és 20 ezer forintot, és másik 18 százaléka pedig 20 ezer forintnál többet költ az osztályfőnökük ajándékára.

Természetesen arra is van példa, hogy ennél jóval szerényebb összegből gazdálkodik az osztály. A ballagók 18 százaléka úgy fogalmazott, hogy 5 ezer forintnál is kevesebb pénzből vesz ajándékot, és 10 százalékuk pedig semmit sem ad az osztályfőnöknek.

 

Az ajándékra szánt összeget sok helyen osztálypénzből fedezik, de vannak olyan osztályok, ahol pluszban szednek be rá fejenként egy-két ezer forintot. Ha pedig nemcsak az osztályfőnök, hanem az összes őket tanító tanár plusz a vizsgabizottság tagjai is kapnak ajándékot, akkor előfordulhat, hogy fejenként akár 10 ezer forintot is be kell adniuk az érettségizőknek.

Inkább egyedi, mint drága

A válaszokból kiderült az is, hogy több osztályban egyedi, személyre szabott ajándékkal készülnek.

Egy tervezhető emlékkönyvet adtunk, mi gondolhattuk ki, hogy hogyan legyen összeállítva - amibe aztán mindenki írt egy rövidebb levelet, és mindenkiről került bele egy fénykép, illetve csoportképek is. Ezt díszdobozba tettük

-  mondta az egyik diák, majd hozzátette, hogy emellett egy rózsafával is meglepték a pedagógust.

De volt arra is példa, hogy az osztály egy gravírozott, kézműves ajándékkal készül a tanárnak.

Fontos azt is tudni, hogy azzal, hogy a pedagógus mekkora ajándékot fogadhat el a diákoktól, a Nemzeti Pedagógus Kar Etikai kódexe is foglalkozik:

A pedagógus a növendékeitől, a tanítványaitól, a szülőktől és a pedagógiai folyamat szereplőitől – a mindennapi életben szokásos kisebb figyelmességek kivételével – aránytalanul nagy értékű ajándékot, kölcsönt és jogtalan előnyt nem fogadhat el, nem adhat. Ilyesmit soha senkitől, semmilyen mértékben nem várhat el.

Az etikai kódex szerint aránytalanul nagy értékű ajándéknak tekinthetőek azok, amelyeket a pedagógus saját jogszerű jövedelméből, szokásos életvitelének fenntartása mellett azok reális piaci árán nem lenne képes megvásárolni magának.

Bár a pedagógusok fizetése 2025-ben is emelkedett, és elvileg több mindent megengedhetnek maguknak, de azt jó tudni, hogy  az etikai kódex külön kitér arra is, hogy mit kell tennie a pedagógusnak, ha úgy érzi, kollégája megszegte a szabályokat, például túl nagy értékű ajándékot fogadott el. Ilyenkor fel kell hívni az érintett pedagógus figyelmét, hogy megsértette a kódexet. Ha pedig a figyelemfelhívás nem jár eredménnyel, akkor az igazgatóhoz kell fordulni az ügyben.