Minden, amit az idei angolérettségiről tudni kell Érettségi-felvételi
Rodler Lili

Minden, amit az idei angolérettségiről tudni kell

Mennyi idő van az írásbelire? Milyen szóbeli tételek lehetnek közép- és emelt szinten? Hány százalék után lesz a nyelvi érettségim nyelvvizsgával egyenértékű? Összegyűjtöttünk minden fontos információt.

Május 8-án 9 órától kezdetét veszi az angol közép- és emelt szintű érettségi, ami a negyedik napra (csütörtökre) esik.

A 2025-ben is ugyanolyan lesz a vizsga felépítése, mint az előző években. Minden esetben, mindkét szinten az alábbi vizsgarészekből áll majd:

  • olvasott szövegértés
  • nyelvhelyesség
  • hallott szövegértés
  • íráskészség

Középszinten az egész vizsgára 180 percetek lesz. Ezt az időt osztják le az egyes vizsgarészekre az alábbiak szerint:

  • olvasott szövegértés – 60 perc
  • nyelvhelyesség – 30 perc
  • hallott szövegértés – 30 perc
  • íráskészség – 60 perc

Az emelt szintű érettségin 240 perc alatt kell a feladatsort megoldanotok, amit szintén elosztanak a négy vizsgarész között. Itt a legtöbb időt viszont az íráskészség kapja:

  • olvasott szövegértés – 70 perc
  • nyelvhelyesség – 50 perc
  • hallott szövegértés – 30 perc
  • íráskészség – 90 perc

Fontos, hogy szinttől függetlenül az olvasott szövegértés és a nyelvhelyesség után 15 perces szünetet kaptok, ami értelemszerűen nem számít bele a vizsga idejébe.

Véghajrá - így készüljetek az idegen nyelvi érettségikre

A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről

Minden vizsgarész típusfeladatokra épül

Ha a felkészülés során megoldottátok az előző évek érettségijeit, akkor élesben sem érhet benneteket hatalmas meglepetés.

A szövegértésnél szinte mindig található egy igaz-hamis állításos feladat, emelt- és középszinten is. Ugyanúgy gyakran előfordul az olyan feladat is, ahol meg kell találni a megfelelő kérdést a leírt válaszokhoz, illetve olyan is, amikor az olvasott szöveget kell kiegészíteni a megfelelő szövegrészlettel.

A nyelvhelyességi feladatoknál a legtöbbször olyan példák kerülnek elő, ahol a szavakat a megfelelő módon kell behelyettesíteni a meghatározott helyre. Vagy adott esetben kitalálni a szövegből, hogy melyik szó hiányzik onnan.

A hallott szövegértésre is tudtok készülni. Az Oktatási Hivatal oldalán feltöltve megtaláljátok a korábbi érettségikhez tartozó hanganyagokat.

Általában olyan feladatokkal találkozhattok, ahol be kell helyettesítenek azokat a szavakat, a hallott szöveg leiratába. Illetve olyan is előfordulhat, hogy el kell döntenek, hogy az adott téma szerepelt-e a hallott szövegben vagy sem.

Az íráskészségnél középszinten két fogalmazást, egy rövidebbet és egy hosszabbat kell írnotok.

A rövidebb fogalmazás esetében gyakran egy e-mailben kell válaszolnotok egy hirdetésre a megadott kritériumok alapján. De lehet egy meghívó is, amit mondjuk egy születésnapi zsúrral kapcsolatban kell írnotok.

A hosszabb fogalmazás esetében is előfordulhat e-mail, ám a rövidebbhez képest itt általában egy baráti üzenetről van szó, tehát nem kell figyelni a formalitásokra. Mindkettő feladat esetében ügyelnetek kell arra, hogy a felsorolt szempontokat megjelenítsétek a szövegetekben

Emelt szinten, ugyanúgy, ahogy középszinten is két fogalmazást kell írnotok. A nyelvi szintkülönbségek mellett annyiban más a feladat, hogy a hosszabb fogalmazás esetében általában egy véleménykifejtő üzenetet kell írnotok.

Ezek az ingyenes oldalak és alkalmazások segíthetnek az érettségire való készülésben


Ne felejtsetek el szótárt vinni

Ez a középszinten vizsgázóknak szól, mivel emelt szinten nem használhattok az írásbelin szótárt.

Középszinten is csak az íráskészség feladathoz vehetitek elő akkor, ha például valamilyen kifejezés helyesírásában nem vagytok biztosak.

Minden esetben érdemes a legfrissebb magyar-angol és angol-magyar nyomtatott kézi szótárral érkezzetek. Ha esetleg elfelejtenétek, akkor se essetek kétségbe, ugyanis egyes intézményekben ilyen esetekre tartanak a vizsgára tartalékszótárakat.

Érettségi 2025: hol lesz az emelt szintű írásbeli vizsgám?

Gyakran vétett hibák és a feladatok pontozása

Amivel tipikusan sok időt szoktak veszíteni a vizsgázók, mind emelt, mind középszinten az, hogy leragadnak egy-egy ismeretlen kifejezésnél és így kifutnak az időből.

Hogy ebbe a hibába ne essetek bele, segíthet, ha megkeresitek a szótövet, vagy megnézitek a szövegkörnyezetet, így általában ki lehet következtetni a jelentést.

Az íráskészség feladatnál nem csak a szótárban való keresgéléssel veszthettek időt és így pontokat is. Bele kell férnetek a meghatározott szószámba, mivel, ha túllépitek – vagy ha kevesebbet írtok, mint a minimum – akkor pontokat vonnak majd le tőletek.

Az egyes vizsgarészeket így pontozzák az írásbelin:

Középszint:

  • olvasott szövegértés – összesen 33 vizsgapont
  • nyelvhelyesség – összesen 18 vizsgapont
  • hallott szövegértés – összesen 33 vizsgapont
  • íráskészség – összesen 33 vizsgapont

Emelt szint:

  • olvasott szövegértés – összesen 30 vizsgapont
  • nyelvhelyesség – összesen 30 vizsgapont
  • hallott szövegértés – összesen 30 vizsgapont
  • íráskészség – összesen 30 vizsgapont

 

Ezeket nézik a szóbelin

A középszintű szóbeli érettségire a Hivatal nem oszt meg előre konkrét tételsorokat, csak mintatételeket. Mindig az adott intézmény határozza meg, hogy milyen témakörök fognak előkerülni a szóbelin, de általában számítani lehet a lakókörnyezet leírására, az ünnepkörök bemutatására, vagy mondjuk arra, hogy beszélgessetek a vizsgáztatóval egy adott szituációban (például kávézóban rendelés, útbaigazítás stb.).

A szóbelin arra lesz kíváncsi a vizsgabizottság, hogy mennyire vagytok képesek a különböző szituációkban reagálni a feltett kérdésekre, milyen az önálló téma kifejtésetek, mennyire tudjátok az egyszerű nyelvi eszközöket beépíteni a mondandótokba. Ezen a szinten is fontos a választékos beszéd, de nem követelnek tőletek olyanokat, amelyek a B1-es nyelvi szintnél magasabb szinteken várnának.

Az emelt szintű érettségihez itt találjátok a mintatételeket.

Itt vannak a 2025-ös májusi érettségi vizsgák nyilvánosságra hozott anyagai

Az emelt szintű szóbeliknél a B2-es nyelvi szintű szókinccsel kell rendelkeznetek ahhoz, hogy a lehető legtöbb pontot kapjátok. Itt főleg az önálló témabemutatáson van a hangsúly.

Mikor kaptok nyelvvizsgát az érettségivel?

Az Oktatási Hivatal oldalán feltüntették, hogy amennyiben idegennyelvből, illetve a nyelvoktató kisebbségi oktatásban nemzetiségi nyelvből emelt szintű érettségi vizsgát tesztek, és sikeresen teljesítitek az írásbeli és a szóbeli vizsgát is, akkor

  • ha legalább 60%-ot értek el, az B2 (középfokú) komplex nyelvvizsgának felel meg.
  • ha pedig 40-59% közötti eredményt értek el, akkor B1-es (alapfokú) komplex nyelvvizsga-bizonyítványt kaptok.

Ez azért is hasznos, mivel így egy nyelvvizsga már a kezetekben lesz. Másrészről pedig egyes egyetemek különbséget tesznek az intézményi pontok esetén és vannak intézmények, ahol a sima nyelvvizsgánál magasabb pontot ér egy emelt szintű nyelvi érettségi.



Szóbeli az orvosi egyetemre: minden pont számít Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Szóbeli az orvosi egyetemre: minden pont számít

A 100 intézményi pontból 50 pontot kizárólag a szóbeli felvételi vizsgán szerezhetnek meg az általános orvosi szakokra jelentkező diákok. Ha valaki pontokat veszít, akkor hiába lenne más jogcímen 50-nél több pluszpontja, akkor sem számíthatja be.