Felsőoktatási felvételi: ezeket kérhetik tőletek az egyetemek a dokumentumpótlás időszakában Érettségi-felvételi
Gál Luca

Felsőoktatási felvételi: ezeket kérhetik tőletek az egyetemek a dokumentumpótlás időszakában

Nemsokára elkezdődik a felsőoktatási felvételi dokumentumpótlási időszaka, ezért hoztunk pár olyan dokumentumot, amelyek szükségesek lehetnek a pontszámításhoz, és amiket az intézmények külön kérhetnek tőletek.

A felsőoktatási intézmények az általános feltöltendők mellett kérhetnek más, a jelentkezéshez szükséges egyéb dokumentumokat is. Ezeket az iskolák maguk teszik közzé az intézményi meghirdetések oldalán – tájékoztat róla a felvi.hu.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről

Ilyen intézményspecifikus dokumentumokra lehet szükségetek az egyes intézményeknél:

Előalkalmassági vizsgáról szóló igazolás

Egyes egyetemek a jelentkezési határidő előtt "előalkalmassági vizsgákat" tartanak, amelyek eredményéről igazolást adnak ki. Ilyen vizsgát általában a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a tanító (nemzetiségi tanító) és az óvodapedagógus (nemzetiségi óvodapedagógus) szakokon szoktatk kérni.

Egészségügyi/orvosi igazolás

Bizonyos képzésekre való jelentkezés esetében a jelentkezőnek egészségügyi vagy orvosi igazolást, nyilatkozatot kell benyújtania. Ilyen lehet: sportorvosi igazolás, úszásigazolás, egészségügyi nyilatkozat stb.

Önéletrajz, motivációs levél

Egyes esetekben az intézmények kérhetik a felvételizőtől, hogy írjon egy beszámolót saját magáról, a legfontosabb adatairól és tevékenységeiről.

Szakmai tevékenység igazolása

Több mesterképzésen is adnak többletpontot a jelentkező addig elért szakmai tevékenységéért, illetve eredményeiért. Többek között ilyen tevékenységnek számítanak:

  • publikációs és kutatási tevékenységek
  • egyéb közéleti, közigazgatási, közszolgálati és szakmai tevékenységek és gyakorlatok
  • országos és nemzetközi szakmai versenyeken elért eredmények

Betöltött munkakör igazolása

Egyes képzésekre csak bizonyos munkakörökben megszerzett gyakorlat esetén lehet jelentkezni, illetve felmentést kérni az alkalmassági vizsga alól. Ezekhez szükséges igazolni a betöltött munkakört.

Szakirányú továbbképzés igazolása

A szakirányú továbbképzés a felsőfokú végzettségre és szakképzettségre épülő olyan újabb végzettséget nem adó képzés, amelyet egy speciális szakirányú szakképzettséget tanúsító oklevél igazol. A szakirányú továbbképzésért egyes intézmények mesterképzéseiken többletpontot számítanak.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.