Középiskolai felvételi: az SNI-s diákoknak a jelentkezésnél mire kell figyelni? Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Középiskolai felvételi: az SNI-s diákoknak a jelentkezésnél mire kell figyelni?

Jár-e plusz perc az SNI-s tanulónak a központi írásbelin? Kérhetnek-e tantárgyi felmentést az írásbeli vizsga alól? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

A sajátos nevelési igényű (SNI), valamint a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő (BTMN) diákokra más értékelési szabályok vonatkoznak a felvételi eljárás során. Hogy pontosan melyek ezek, azt mindig az illetékes szakértői bizottság véleménye alapján egyedileg határozzák meg.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es középiskolai felvételiről

Nem biztos, hogy meg kell írni a központi írásbelit

A középiskolai felvételi során az intézmény felvételi tájékoztatójában szerepelnie kell, hogy az SNI-s diákok esetében milyen speciális elbírálási szabályokat alkalmaznak. Ha a kiválasztott iskola felvételi követelményként szabja meg a központi írásbelit, akkor a tanulónak és a szüleinek még november 30-a előtt tisztáznia kell az intézménnyel, hogy a szakértői vélemény alapján a diáknak meg kell-e írnia a vizsgát egyik vagy mindkét tárgyból. Fontos, hogy ezt mindig azzal a középiskolával kell egyeztetni, ahova a tanuló a későbbiekben szeretne majd jelentkezni.

Előfordulhat, hogy az iskola úgy dönt, hogy a diáknak nem kell megírnia a központi írásbelit, vagy csak az egyik vizsgatárgy, például a magyar eredményét veszik figyelembe, vagy valamelyik tantárgy tanulmányi eredményét duplázzák.

Ha az SNI-s tanuló felmentést kap a központi írásbelin az egyik vagy mindkét tárgyból, akkor az a gyakorlatban azt jelenti, hogy más módon mérik fel a tudását, és döntenek a felvételéről. Ez intézményenként eltérő lehet, ezért érdemes még a jelentkezés előtt felvenni a kiválasztott iskolák igazgatóival a kapcsolatot.

A plusz perceket is kérelmezni kell

Ha meg kell írnia az SNI-s diáknak a központi írásbelit, de a szakértői vélemény alapján speciális körülményeket kell neki biztosítani, vagy segédeszközöket használhat, akkor kérelmet kell benyújtani a vizsgaszervező középiskolának.

Milyen kedvezményekről lehet szó?

  • időhosszabbítás
  • az iskolai tanulmányai során általa használt, megszokott segédeszköz, például számológép használata
  • a vizsga meghatározott részeinek értékelése alóli felmentés
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint minden tanuló esetében a szakértői vélemény alapján egyedileg kell eldönteni az adott vizsgaszervező intézményben azt, hogy mely feladatok értékelése alól mentesül, ám ez – a vizsgaszituáció jellegéből fakadóan – a konkrét feladatsor ismerete nélkül, előzetesen nem lehetséges. Amennyiben az igazgatói határozatban a tanulót mentesítették az értékelési rendszer valamely részlete (pl.: a „külalak, íráskép” vagy a helyesírás értékelése) alól, akkor a felmentésben érintetfeladatokról/ itemekről minden esetben – a szakértői vélemény és a szülői kérelem alapján – a vizsgaszervező intézmény igazgatója egyedileg hoz határozatot.

Az SNI-s diáknak akkor is érdemes jelentkeznie a központi írásbelire, ha a kiválasztott középiskolák nem kérik a központi írásbelit.

Ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a februári felvételi jelentkezésig a diák meggondolja magát, másik iskolába szeretne menni, és mégis szükség lenne a központi írásbeli vizsga eredményére. A tanulót azért sem éri semmilyen hátrány, mert a központi írásbeli eredményének ismeretében adhatja majd be a jelentkezését a kiválasztott középiskolákba.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.