Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen ezek a 2024-től érvényes pontszámítási szabályok. Mutatjuk, mire kaphattok pluszpontokat.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen az előző évekhez képest több változás is történt a felvételi pontszámításban. Ezek közé tartozik, hogy 2024-től minden szakon többletponttal díjazzák azokat a jelentkezőket, akik emelt szintű érettségit tesznek. Azonban van, ahol azért is jár pont, ha a középszintű érettségi legalább 80 százalékosra sikerül.
Intézményi pontok számítása 2024 |
Számos képzésen kötelező az emelt szintű érettségi, ilyen például az anglisztika, a jog, a nemzetközi gazdálkodás, a kommunikáció- és médiatudomány, a magyar, a kereskedelem és marketing, a gazdálkodási és menedzsment, az emberi erőforrások és a fizika szak.
2024-ben felvételiztek? Itt kiszámolhatjátok a pontjaitokat |
Ha szeretnétek biztosra menni, már feltöltöttetek minden fontos dokumentumot, és szívesen kalkulálnátok a pontjaitokkal, próbáljátok ki az Eduline pontszámító kalkulátorát. Számolgatnátok? Itt megnézhetitek, milyen adatokat kell megadnotok, melyik pontszámítással jártok jobban, és hogyan működik a kalkulátor. |
Mivel a pontszámítás több helyen eltérő lehet, ezért minden esetben nézzétek meg a kiválasztott szak által közzétett szabályokat. Az ELTE 2024-es felvételi listáit itt tudjátok megtekinteni.
A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről |
|
Tanulmányi pontok számítása
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen is bővítik a tanulmányi pontok számításánál figyelembe vehető ötödik tárgyak listáját. Azonban az egyetem általánosan, minden szakra érvényes listát nem tett közzé, ezért azokról külön, az egyetem oldalán tudtok tájékozódni.
Érettségi pontok számítása
Az egyetem szakonként dönthet az érettségi pont számításához szükséges két érettségi tárgyról és ezek szintjéről. Vagyis követelményként továbbra is előírhat emelt szintű érettségi vizsgát. Emellett a figyelembe vehető ötödik érettségi tárgyak listája is bővült, ami szintén szakonként eltérő lehet. A pszichológia szak érettségi tárgyait itt, az anglisztika szak tárgyainak listáját pedig itt tudjátok megnézni.
Intézményi pontok
Emelt szintű érettségi
Emelt szintű érettségit (vagy azt kiváltó felsőfokú felvételi szakmai vizsgát) az érettségi pontokba beszámító vizsgatárgyból vesznek figyelembe, ha annak az eredménye legalább 45%-os: vizsgatárgyanként: 50 pont
80%-os középszintű érettségi
Kifejezetten csak a tanárképzésen jár többletpont azért, ha a középszintű érettségi legalább 80 százalékosra sikerül, és ebből számítják a felvételiző számára az érettségi pontot. Maximum két vizsgatárgyat néznek, így vizsgatárgyanként: 33 pont
Nyelvtudás
- nyelvenként B2 (középfokú) komplex: 28 pont
- C1 (felsőfokú) komplex: 50 pont
Tanulmányi versenyeken elért eredmény
Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) vagy Szakmai előkészítő érettségi tantárgyak versenyén (SZÉTV) vagy Ágazati és ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgatárgyak Versenyén vagy az Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenyén (ÁSZÉV) elért eredmény, tantárgyanként legfeljebb egy eredmény alapján, ha a versenyeredményt a diák azon tárgyak valamelyikéből érte el, amely az adott szakon érettségi pontot adó érettségi vizsgatárgyként szerepel:
- 1-10. helyezés: 100 pont
- 11-20. helyezés: 50 pont
- 21-30. helyezés: 25 pont
Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) elért eredmény, ha a versenyeredményt olyan tantárgyból érte el, amely nem érettségi pontot adó tárgy az adott szakon, azonban elfogadásáról az érintett intézmények előzetesen megegyeztek:
- 1-10 helyezés: 20 pont
Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján (TUDOK) elért eredmény, ha az adott szakon érettségi pontot adó vizsgatárgyként szerepel:
- nagydíjas: 30 pont
- első díjas: 20 pont
Országos Művészeti Tanulmányi Versenyen elért eredmény, legfeljebb egy, a középiskolai művészeti szakképzést folytató szakgimnáziumok tanulói számára szervezett versenyen elért eredményért:
- 1-3. helyezés (egyéni versenyzőként): 20 pont
Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért eredmény, amely az adott szakon érettségi pontot adó vizsgatárgyként szerepel:
- 1-3. helyezés: 100 pont
Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen elért eredmény: 30 pont
Tudományos Diákköri Tanács (TDK) vagy az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDK) által szervezett versenyen elért eredmény, ha a verseny időpontjában tanulói jogviszonyban állt a jelentkező:
- 1-3. helyezés: 20 pont
- különdíj: 10 pont
“Ifjú tudósok” tudományos középiskolai vetélkedőn elért eredmény:
- 1. helyezés: 100 pont
- 2. helyezés: 50 pont
- 3. helyezés: 25 pont
Nemzetközi Tudományos Diákolimpián elért eredmény:
- 1-3. helyezés (egyéni versenyzőként): 100 pont
Nemzetközi Nyelvészeti Diákolimpián és a Nemzetközi Filozófiai Diákolimpián elért egyéni eredmény:
- 1-3. helyezés (egyéni versenyzőként): 100 pont
Sporteredmények
Minden sporteredménnyel elért többletpontot az egyetem csak akkor számol be, ha a jelentkező más jogcímen legalább 280 pontot szerzett.
Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által szervezett olimpiai játékokon, 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy Siketlimpián, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpián való részvétel az 1-8. helyezés: 50 pont
Európa-bajnokságon elért 2-3. helyezés: 30 pont
Korosztályos világ- vagy Európa-bajnokságon, az Universiadén, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokságon, az Ifjúsági Olimpián elért legalább 3. helyezés: 20 pont
Országos bajnokságon elért legalább 3. helyezés: 15 pont
Diákolimpia országos döntőjében elért legalább 3. helyezés: 10 pont
Esélyegyenlőség
Minden ebben a kategóriában elért többletpotot az egyetem csak akkor számol be, ha a jelentkező más jogcímen legalább 280 pontot szerzett.
Hátrányos helyzet: 30 pont
Ha a felvételiző a 25. évét még nem töltötte be:
- Fogyatékosság: 30 pont
- Gyermekgondozás: 30 pont
Szakképesítés
A szakképesítés elfogadása és annak pontszámítás szakonkét eltér, ezért erről pontos információkat a képzés felvételi leírásában találtok.
Önkéntes (tartalékos) katonai szolgálat
Önkéntes (tartalékos) katonai szolgálat, szakkiképzés nélküli legalább 6 hónapos önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítése: 16 pont
Önkéntes (tartalékos) katonai szolgálat, hat hónapos szolgálati idő alatt, az alapkiképzést követően szakkiképzéssel egybefüggően végrehajtott önkéntes katonai szolgálat teljesítése: 32 pont
Önkéntes (tartalékos) katonai szolgálat, hat hónapos alap- és szakkiképzéssel végrehajtott szolgálatot folytatólagosan követő, ismételt hat havi egybefüggő, szakkiképzéssel teljesített önkéntes katonai szolgálatért: (további) 32 pont
A budapesti egyetemeket összefoglaló, 2024-es felvételi pontszámításról szóló cikkünket itt olvashatjátok.