Siralmas számok a tanárképzéseken: van olyan egyetem, ahol a természettudományos szakpárok közül egy sem indult el Érettségi-felvételi
Székács Linda

Siralmas számok a tanárképzéseken: van olyan egyetem, ahol a természettudományos szakpárok közül egy sem indult el

Hiába nőtt a felvételizők létszáma, nem a most felvett diákok jelentenek majd utánpótlást a pedagógushiányra.

Mindössze öt hallgatót vettek fel kémiatanár szakra az ország egyik legnagyobb tanárképző egyetemén, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen - derül ki a felvi.hu adataiból, amiket a Népszava összesített.

Az Eduline-on már május közepén arról írtunk, hogy idén 3357 fő jelentkezett osztatlan tanárképzésre, az iskolák azonban hiába vadásszák a kémia- és fizikatanárokat, vagy bármilyen természettudományos szakirányt választó pedagógusokat, alig akadt olyan osztatlan tanári képzésre jelentkező, aki ezek valamelyikét választotta volna, fizika-kémia szakpárra pedig az egész országban mindössze egy fő jelentkezett.

 

A Népszava most azt írja, 3357 jelentkezőből végül mindössze 1550 hallgató kerül be valamilyen osztatlan tanári képzésre, többségében magyar, történelem vagy angol szakpárra, míg a természettudományos tárgyak esetében siralmas számok születtek.

Az ELTE Tanárképző központjában

  • biológiát 42-en,
  • matematikát 41-en,
  • fizikát 12-en,
kémiát pedig mindössze 5-en választottak. Más egyetemeken viszont még ennél is kevesebben vannak a felvettek. A Debreceni Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen például kémiát és fizikát senki sem választott, Szegeden pedig kémiatanári képzést nem is hirdettek, de angol-biológia szakra is csak hárman, angol-földrajz képzésre pedig ketten kerültek be, és hasonló számok születtek az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen, a miskolci és nyíregyházi egyetemeken.

Hiába hangoztatja tehát a kormány, hogy megnövekedett a pedagógusképzésekre jelentkezők száma, a tanárhiány - főleg a természettudományos tárgyakból - továbbra sincs megoldva, de a tanítónak, óvodapedagógusoknak és gyógytornászoknak álló diákok sem tolonganak.

  • Óvodapedagógus képzésekre 4667 jelentkező közül csak 2095 fő nyert felvételt,
  • Gyógypedagógiára 4502 diákból 2201-en kerültek be
  • Csecsemő- és kisgyermekgondozónak 3087-en jelentkeztek, közülük 1262-en tanulhatnak tovább.
  • A két vagy négy féléves tanári mesterszakokra 3069-en adták be jelentkezésüket, de csak 1882-en kerültek be.
  • Tanítónak 2523 jelentkezőből csak 1035 hallgatót vettek fel.