Hamarosan kezdődik a biológia érettségi. Itt van minden, amit tudnotok kell róla Érettségi-felvételi
Tarnay Kristóf Ábel

Hamarosan kezdődik a biológia érettségi. Itt van minden, amit tudnotok kell róla

Középszinten kétórás, emelt szinten pedig négyórás írásbeli vár a kedden biológiából érettségizőkre. Mutatjuk hány részfeladattal mennyi pontot gyűjthettek össze és azt is, milyen számológépet vihettek be magatokkal. A mai biológia érettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának.

Ahogyan már írtunk róla, bár már lényegesen alacsonyabb létszámok mellett, de ezen a héten is folytatódnak az írásbeli érettségik. A pontban 8 órakor kezdődő keddi biológia írásbelire középszinten 120, emelt esetén pedig éppen dupla olyan hosszú, 240 percetek lesz. Mindkét szinten összesen 100 pontot szerezhettek maximum, ám ezek másképp állnak össze.

Középszint

Középszinten az írásbeli 6-12 feladatból és összesen 80 részfeladatból áll. Ez mindent érinthet, amit megadtak a középszintű követelmények között. Ezek közül az írásbeli a hangsúlyt a következő készségekre helyezi:

  • biológiai tények és elvek felidézése,
  • természettudományos jelenségek felismerése, azonosítása,
  • ezen jelenségek közti kapcsolatok felismerése
  • az adatok – például szövegek, ábrák és grafikonok – értelmezése és átalakítása
  • biológiai jelenségek értelmezése, változások előrejelzése, mindezek azonosítása
  • a biológiai megfigyelések és kísérletek értelmezése
  • biológiai kísérletek alapelveinek ismerete és alkalmazása
  • bizonyítékok azonosítása, ezeken alapuló magyarázatok megalkotása, következtetések levonása, döntéshozatal
  • kijelentések, következtetések melletti vagy elleni érvelés, illetve a hibás és félrevezető érvelés felismerése
  • természettudományos vizsgálatok jellemzőinek értelmezése, alkalmazása magyarázatokban.

Egy-egy feladaton belül egyszerre jelen lehetnek egyszerű, a megtanultakat felidéző és értékelő, azaz valamilyen problémára irányuló részfeladatok is. Ez utóbbiak kapcsolódhatnak valamelyik kísérlet leírásához vagy szöveghez, képhez is. A részfeladatoknak ugyanakkor közel fele egyszerű zárt végű – például feleletválasztós – feladat, a többi többféle feleletalkotó. A végül megszerzett dolgozatpontokat 1,25-tel kell beszorozni, hogy kijöjjön a vizsgapontok száma, vagyis 80 dolgozatpontra jön ki a száz vizsgapont. (Ha nem egész szám, szabályosan kell kerekíteni.)

Emelt szint

Emelt szinten 80 pont járhat a 8-10 feladat megoldására, majd 20 az „irányított esszét” is tartalmazó választható problémafeladatra (ebből az esszé tesz ki 10 pontot). A feladatsor első része a teljes követelményrendszert lefedi, a második rész, a problémafeladatok – köztük a választható esszék – pedig két témakörből kerülnek ki. Az egyik az ember élettana és szervezettana és az egészséges életmód, a másik pedig az ökológia, környezet- és természetvédelem, illetve növénytan.

Emelt szinten a vizsgakövetelményből az írásbeli a következő készségekre helyezi a hangsúlyt:

  • biológiai tények és elvek felidézése
  • természettudományos jelenségek felismerése, a köztük lévő kapcsolatok felismerése
  • adatok – szövegek, ábrák, grafikonok – értelmezése, átalakítása
  • biológiai jelenségek értelmezése, változások előrejelzése, ezek felismerése
  • biológiai megfigyelések és kísérletek tervezése, értelmezése
  • bizonyítékok azonosítása, ezekből magyarázatok megalkotása, következtetések levonása, döntéshozatal
  • kijelentések, következtetések melletti vagy elleni érvelés
  • természettudományos vizsgálatok jellemzőinek értelmezése, alkalmazása magyarázatokban
  • a tudományos gondolkodás műveleteinek tudatos alkalmazása
  • a tudományos megismerés módjainak ismerete
  • a megismerési módszerek előnyeinek és korlátainak az elemzése
  • rendszerezési képesség, mint halmazba sorolás a logikai alap megjelölésével, illetve egy felosztás logikai alapjának megkeresése megadott halmazok értelmezésével
  • kombinatív képesség
  • és gondolkodási – analógiás, korrelatív, valószínűségi, arányossági, induktív, deduktív – képességek.

Itt is lesznek feleletválasztós és feleletalkotó feladatok egyaránt. Természetesen ne felejtsétek el megjelölni a megfelelő helyen, hogy melyik feladatot választjátok (és ezt ne hagyjátok az utolsó pillanatra)! Ha ugyanis nem jelölitek meg, vagy úgy ítélik meg, hogy az nem egyértelmű, akkor az elsőválasztható feladat megoldását kell értékelni.

Segédeszközök

Amit használhattok a feladatokhoz, az mindkét szinten egy olyan zsebszámológép, amely nem tud szöveges adatokat tárolni és megjeleníteni. Ezt nektek kell magatokkal vinni. Itt nincs semmi más, ami használható lenne (az íróeszközökön kívül).

Szóbeli

Emellett mindkét szinten lesz szóbeli is, amelyre majd középszinten 15, emelten pedig 20 percetek lesz, 50-50 pontért. A szóbeli témakörökről korábban középszinten itt, emelt szinten pedig itt számoltunk be.

De ide kattintva elolvashatjátok a tavalyi megoldásokat is, a feladatok leírását – melyekben felbukkant a Cézár-saláta, kullancsok és a vérnyomás kérdése is és azt is, hogyan értékelték a tavalyi vizsgázók az akkori feladatsorokat.

Az összes eddigi érettségi feladatsorát és megoldását itt találjátok, minden, az idei érettségi témájában eddig írt cikkünket pedig ide kattintva tudjátok kilistázni.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2023-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

(Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Nino Liverani, Unsplash)

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.