Tippek és trükkök - így tanulhattok gyorsabban és hatékonyabban az érettségire (is) Érettségi-felvételi
Csik Veronika

Tippek és trükkök - így tanulhattok gyorsabban és hatékonyabban az érettségire (is)

Közeleg az érettségi vagy a vizsgaidőszak, a megtanulandó tételek és tananyag viszont nem lesz kevesebb? Hoztunk egy tanulási módszert, amivel könnyebben készülhettek a vizsgákra.

Elsőre talán lehetetlennek tűnhet megtanulni egy-egy hosszabb jegyzet, vagy könyv anyagát, azonban ehhez is csak a megfelelő módszerre van szükség. A Felvi több tanulásmódszertani tippet is összeszedett, ebből hoztunk el egyet: a PQ4R módszert.

Pontosan mi ez?

A nevével ellentétben nem egy Star Wars-szereplő, hanem egy olyan tanulási technika, amivel a nagyobb anyagokat tudjátok megtanulni és/vagy átismételni. Az RQ4R rövidítés is erre utal:

Preview - áttekintés, Question - kérdezés, Read - olvasás, Reflect - reflektálás, Recite - felmondás, Review - összegzés.

Hogyan működik?

Legelőször is, fussátok át a könyv vagy tananyag bevezetőjét, tartalomjegyzékét, hogy átfogóbb képet kapjatok az anyag témájáról, hogy miről és milyen szerkezetben fogtok olvasni. Ezután próbáljatok meg kérdéseket megfogalmazni az egyes fejezetcímek alapján (ki, mit, mikor, miért). Ezután próbáljatok meg feltételezéseket megfogalmazni, és próbáljátok meg megtalálni az összefüggéseket az egyes részek között - foglalja össze az oldal.

Ha ezzel megvagytok, kezdjétek el olvasni az anyagot, de közben próbáljatok válaszokat találni a korábban feltett kérdésekre, igazoljátok, vagy cáfoljátok meg a saját feltételezéseiteket. Mindeközben érdemes jegyzetelni: rövid, címszavas jegyzetekkel dolgozzatok, és mindig jelöljétek az összefüggéseket.

Az elolvasás után próbáljátok meg elmondani, hogyan kapcsolódnak az olvasottak egymáshoz illetve, ahhoz, amit korábban tanultatok - ez a reflektálás. Nem meglepetés, hogy ezután a felmondás következik, viszont itt már a korábbi szinttel egyel összetettebb módon érdemes összefoglalni a dolgokat: ha érettségire készültök, akkor legyen egy esszéhez hasonló összegzésetek (logikailag felépítve, bevezetéssel és lezárással) vagy tegyetek úgy, mintha szóbelire mennétek és úgy adjátok elő a tanultakat, ahogy ott tennétek. Ha egyetemi vizsgára készültök, akkor érdemes szintén szerkezetbe foglalni a tanultakat, a logikus menetrend fontos. Az utolsó lépésben, az összegzésben megint egyel feljebb kell lépni, próbáljátok meg az előbb elmondottakat néhány mondatban összefoglalni - ezeket esetleg írjátok is le.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.