Minden, amit a szóbeli érettségiről tudni kell: ki és mikor húzhat póttételt? Érettségi-felvételi
Eduline

Minden, amit a szóbeli érettségiről tudni kell: ki és mikor húzhat póttételt?

Már elkezdtétek a készülést az érettségire, és a szóbeli is előkerült? A következő cikksorozatunkban válaszolunk pár fontos kérdésre az érettségi második körével kapcsolatban. Első rész: mikor lehet póttételt húzni.

A legtöbben - akár közép-, akár emelt szinten vizsgáznak - már elkezdték a felkészülést a vizsgára és ezzel együtt a szóbelire is. Az érettségi csoportokban egyre több kérdés merül fel a vizsgaszabályokkal kapcsolatban, most ezekre válaszolunk nektek.

Milyen esetben kell a szóbeli vizsgán póttételt húznia a vizsgázónak?

Akkor, ha a szóbeli vizsgán a húzott tétel anyagából egyáltalán nem vagytok képben, azaz feleletetek értékelése nem éri el a szóbeli vizsgarészre adható összes pontszám 12%-át, az elnök egy alkalommal póttételt húzathat veletek.

Fontos, hogy ilyenkor a szóbeli minősítést a póttételre adott felelet alapján kell kialakítani úgy, hogy az elért pontszámot meg kell felezni és egész pontra fel kell kerekíteni, majd a százalékos minősítést és az osztályzatot ennek alapján kell kiszámítani - magyarázza az Oktatási Hivatal. Ha úgy döntenétek, hogy nem húztok a póttételt, ezt a tényt a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

Ha a szóbeli vizsgán 12 százalék feletti eredményt értek el, az még nem jelenti, hogy az adott vizsgatárgyból nem buktok meg, ugyanis az írásbeli és a szóbeli vizsgán elért összpontszáma alapján kell elérni az elégségeshez szükséges 25 százalékos eredményt - emeli ki a tájékoztató.