Osztrák egyetemre jelentkeznétek? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat Érettségi-felvételi
Székács Linda

Osztrák egyetemre jelentkeznétek? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat

Évente több mint 3000 magyar hallgató kezdi meg a tanulmányait valamelyik osztrák egyetemen. Azok a középiskolások ugyanis, akik jól beszélnek németül, és külföldön szeretnének továbbtanulni, jellemzően Németországot vagy Ausztriát választják, hiszen az adminisztrációs költségektől eltekintve mindkét országban ingyenes az oktatás, ráadásul földrajzi és kulturális értelemben is közel vannak Magyarországhoz

Ha osztrák egyetemre szeretnétek jelentkezni, az első és legfontosabb tudnivaló, hogy az érettségitek mellett a jelentkezéshez egy C1-es, vagyis felsőfokú nyelvvizsgát is szereznetek kell német nyelvből. Ugyanakkor egyre több angol nyelvi képzést találhattok - ha ilyenre jelentkeznétek, értelemszerűen az angol nyelvtudásotokat kell megerősítenetek.

Tandíj

Az egyik legvonzóbb tulajdonsága az osztrák állami egyetemeknek, hogy a német nyelvű képzéseken nem kell tandíjat fizetni sem az osztrák, sem a külföldi hallgatóknak. Az itt tanulók egyetlen költsége egy nagyjából 22 eurós regisztrációs díj, amit félévente kell befizetni a hallgatói önkormányzatoknak. Fontos azonban, hogy alapképzésen legfeljebb nyolc, mesterképzésen pedig hat féléven keresztül tanulhattok ingyen, amit ha szükséges, maximum két ingyenes félévvel lehet megtoldani. Aki ennyi idő alatt sem tudja befejezni a képzését, annak már tandíjat kell fizetnie.

Ha viszont nem állami, hanem magánegyetemre vagy fizetős főiskolára jelentkeznétek, számolnotok kell a tandíjakkal. Ez az Engame Akadémia szerint a magyar diákok számára nagyjából 363,36 euró félévente

Elméleti vagy gyakorlati tudás?

Az osztrák továbbtanulás négyféle felsőfokú intézményben lehetséges: egyetemen, egyházi főiskolán, művészeti főiskolán és szakfőiskolán. Ezek jellemzően hat szemeszteres, vagyis hároméves alapképzéseket és további négy-hat szemeszteres mesterképzéseket kínálnak.

Azoknak a diákoknak, akik inkább elméleti tudásra szeretnének szert tenni, érdemes a kutatóegyetemek képzéseiből válogatni, szakmai gyakorlattal együtt járó, például gazdasági, mérnöki képzéseket viszont a főiskolák kínálnak.

Felvételi

Mivel Ausztriában nincs egységes egyetemi felvételi rendszer, a képzésekre és a követelményekre külön, az egyetemek honlapjain kell rákeresnetek, és többnyire a jelentkezéseteket is itt tudjátok leadni. Az orvosi kivételével - amire már feburárban regisztrálni kell a kötelező felvételi vizsga miatt - a bécsi egyetemek képzéseire általában tavasztól egészen augusztus végéig tudtok regisztrálni, ha ősszel szeretnétek elkezdeni a tanulmányaitokat. Felvételi rendszer hiányában viszont egyszerre csak egy egyetem képzésére adhatjátok le a jelentkezéseteket, ami nagyjából egyet jelent az azonnali felvétellel, hiszen az osztrák felsőoktatási intézményekben csak az első félévet követő, 3-4 bevezető tantárgyat magába foglaló STEOP (Studieneingangs und Orientierungsphase) vizsga után szűrik ki a hallgatókat. Aki ezen nem megy át, az nem folytathatja a tanulmányait az adott szakon, mivel ez a feltétele az összes többi tárgynak.

Bekerülni tehát nem nehéz az osztrák egyetemekre, bent is maradni viszont már annál nagyobb kihívás.