Pár hét múlva indul a 2023-as felvételi: már most érdemes az egyetemek oldalait nézegetni Érettségi-felvételi
Eduline

Pár hét múlva indul a 2023-as felvételi: már most érdemes az egyetemek oldalait nézegetni

2023-ban érdekes lesz a felvételi, ugyanis pár szabály megváltozik a korábban megszokottakhoz képest. Szerencsére azonban a korábbi évek alapján már most lehet tudni, nagyjából milyen határidőkre kell készülni.

A felvételi tájékoztató - benne a pontszámítási szabályokkal és a meghirdetett szakokkal - általában karácsony körül jelenik meg. A jelentkezési határidő pedig hagyományosan február 15. A ponthatárok mindig július legvégén derülnek ki, az elsőévesek szeptemberben kezdhetik meg az egyetemet, főiskolát. Ha jövőre felvételiztek, akkor már most érdemes körbenézni a kiszemelt egyetemek oldalain, hátha már most találtok olyan hasznos infókat, amik a felkészüléshez kellenek.

Persze biztosat csak a felvételi tájékoztató megjelenés után lehet mondani, az biztos, hogy hamarosan kezdetét veszi a 2023-as egyetemi felvételi.

Jövőre pedig pár szabály más lesz

Azzal már a felvételi tájékoztató megjelenése előtt lehet számolni, hogy 2023-ban néhány szabály változik a felvételiben.

Az első és egyik legfontosabb változás, hogy a 2023-ban felvételizőknek (a szeptemberben induló képzések esetében) alapképzésre és osztatlan képzésekre – általános felvételi követelményként – nem kötelező legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tenniük. Ez azt jelenti, hogy az emelt szintű érettségi ismét csak többletpontként számít majd a felvételiben (ahogy 2020. előtt számított). Bizonyos szakokon az egyetemek ezért már elfogadnak majd középszintű érettségit is a felvételihez.

Azt, hogy hol kell és hol nem kell majd emelt szintű érettségi 2023-ban a felvételihez itt nézhetitek meg.

A második fontos változás, hogy megszűnik a jogszabályi minimumponthatár is. Már 2023-ban eltörlik az úgynevezett „jogszabályi minimumponthatárt” – ez volt az a limit, amely alatt sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges képzésre nem lehetett bekerülni. Ez az alap- és osztatlan szakokon 280 pont volt, a felsőoktatási szakképzéseken 240, a mesterszakokon pedig 50 pont - központilag, intézménytől és szaktól függetlenül.