Felsőoktatási szakképzésre jelentkeztetek idén? Mutatjuk, hogyan kalkulálhattok a pontjaitokkal Érettségi-felvételi
Eduline

Felsőoktatási szakképzésre jelentkeztetek idén? Mutatjuk, hogyan kalkulálhattok a pontjaitokkal

A felsőoktatási szakképzéseken – az alap- és osztatlan szakokkal ellentétben – nem két, hanem három módszerrel is kiszámíthatjátok, hány pontotok van.

  • Vagy a tanulmányi pontokat duplázzátok,
  • vagy a tanulmányi és az érettségi pontokat adjátok össze,
  • vagy az érettségi pontokat kétszerezitek meg

- ezt a három módszert használhatjátok, ha valamelyik felsőoktatási szakképzésre szeretnétek bekerülni.

Egy kis emlékeztető: a tanulmányi pontokat az érettségi átlageredménye és a középiskolai jegyek alapján kapjátok meg. Először össze kell adnotok a következő öt tárgy utolsó két (tanult) évfolyam év végi jegyeit: magyar nyelv és irodalom (évenként a két osztályzat átlaga), történelem, matek, idegen nyelv, természettudományos tárgy. Az így megkapott pontszámot meg kell szorozni kettővel (ez maximum 100 pont lehet).

Ezután elő kell vennetek az érettségi bizonyítványt, és az abban szereplő százalékos eredmények átlagát kell kiszámolnotok. Ez is maximum 100 pont lehet. Ha a középiskolai jegyekért és az érettségi átlageredményéért járó pontokat összeadjátok, meg is kapjátok a tanulmányi pontszámotokat.

Az érettségi pontszámot másképp kapjátok meg: ezt az adott szak kötelező/választható két tárgy százalékos eredménye határozza meg. Egyszerűen össze kell adnotok a két vizsga százalékos eredményét, így maximum 200 pontot kaphattok.

A felsőoktatási szakképzésen egyébként nem kötelező az emelt szintű érettségi, és a minimumponthatár is alacsonyabb, mint az alapszakokon: 240 pontnál húzták meg a határt (ezt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de az egyéb pluszpontok nélkül kell elérni). További részleteket a felvételi tájékoztatóban találtok.

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.