Ha nincs meg a 25 százalék a matekérettségin, szóbelizni kell. De milyen a vizsga? Érettségi-felvételi
Eduline

Ha nincs meg a 25 százalék a matekérettségin, szóbelizni kell. De milyen a vizsga?

Nem sikerült olyan jól az írásbeli? Még nincs minden veszve, mutatjuk, hogyan működik a szóbeli vizsga a középszintű matekérettségin.

Matekból csak azoknak kell szóbeli vizsgára menniük, akik a 100 pontos írásbelin legalább 12 százalékot szereztek, a 25 pontot azonban nem érték el.

Tehát ha az írásbelin megvan a minimum, akkor még a szóbelivel javíthattok és megmenthetitek az érettségiteket.

Milyen feladatok fordulhatnak elő a szóbelin?

A tételeknek tartalmazniuk kell három egyszerű, az elméleti anyag elsajátítását számon kérő kérdést (definíció, illetve tétel kimondását, vagy ezek közvetlen alkalmazását megkívánó egyszerű feladatot), valamint 3 feladatot. A tételt önállóan kell kifejtenetek, a vizsgáztató csak akkor kérdez közbe, ha teljesen helytelen úton indultatok el vagy nyilvánvaló, hogy elakadtatok.

Hogy működik a pontozás?

A 15 perces szóbeli vizsgáért összesen 50 pontot kaphattok, ez a következőkből áll össze:

  • elméleti kérdések: összesen 15 pont
  • három feladat: összesen 30 pont
  • Önálló teljesítményre való képesség, a feladatok logikus előadása, illetve a matematikai kommunikációs képesség: 5 pont

Milyen segédeszközöket használhattok?

A vizsgán lehet nálatok függvénytáblázat ( akár többféle is), illetve szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép, körző, vonalzó és szögmérő. Fontos azonban, hogy a segédeszközök nem lesznek ott a vizsgateremben, nektek kell magatokkal vinnetek őket.