Milyen témakörök kerülnek elő a gyakorlati vizsgán, és hogyan pontozzák majd a négyórás érettségi feladatait? Milyen lesz a szóbeli érettségi emelt szinten? Az összes fontos kérdésre válaszolunk az emelt szintű informatikaérettségiről. A mai informatika érettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának.
Az emelt szintű informatikavizsga 240 perces összesen 120 ponttért. Az érettségizőknek - ugyanúgy, ahogy a középszinten vizsgázóknak - egy gyakorlati vizsgán, egy központi feladatsort kell megoldaniuk.
A vizsgát megelőző tanévben központilag jóváhagyott (és a vizsgaközpont által kihirdetett) szoftverek használatával kell teljesíteni - azt előre jelezni kellett a vizsgázóknak, hogy az egyes szoftvercsoportokon belül az adott feladattípusok megoldásához mely szoftvereket szeretné használni.
Milyen a feladatsor?
A feladatsor tematikailag lefedi a követelményrendszer alábbi témaköreit, és időarányaiban a következőkre törekszik:
- Szövegszerkesztés, prezentáció, grafika, weblapkészítés 60 perc
- Táblázatkezelés 30 perc
- Adatbázis-kezelés 60 perc
- Algoritmizálás, adatmodellezés 90 perc
Az adott témakörhöz rendelt idő kitölthető egyetlen nagyobb, több részfeladatot tartalmazó feladattal, vagy legfeljebb 4 kisebb feladattal.
Mindezt hogyan pontozzák majd?
A témakörök szerinti érékelési arányok a következők:
- Szövegszerkesztés, prezentáció, grafika,
- weblapkészítés 30 pont
- Táblázatkezelés 15 pont
- Adatbázis-kezelés 30 pont
- Algoritmizálás, adatmodellezés 45 pont
Persze az egyes témakörök feladatainak, részfeladatainak pontozása feladatfüggő, összpontszámuknak azonban meg kell egyezni a témakörhöz rendelt összpontszámmal - írja a tájékoztató. Viszont az nagyon fontos, hogy archiválni a vizsgázónak csak azon produktumait fogják, melyeket a számára kijelölt könyvtárba elmentett, és értékelni kizárólag ezeket lehet.
Milyen lesz a szóbeli emelt szinten?
"A szóbeli vizsga egyetlen tétel kifejtéséből, valamint egy egy-két perces beszélgetésből áll, amely a vizsgázónak a témakörhöz kapcsolódó kommunikációs képességét tárja föl" - áll a tájékoztatóban. A felelés alatt közbekérdezni csak akkor lehet, ha teljesen helytelen úton indultatok el, vagy nyilvánvaló, hogy elakadtatok - ez esetben segítő kérdést lehet feltenni, amennyiben a szóbeli felelet első részére szánt felelési időbe még belefér.