"Azok idén is meg tudták szerezni a kettest, akik átnézték az alapfogalmakat" Érettségi-felvételi
Eduline

"Azok idén is meg tudták szerezni a kettest, akik átnézték az alapfogalmakat"

Gondot csak az jelenthetett, ha valakit megzavartak a feladatmeghatározások, de a diákok többsége nem volt szomorú a vizsga után - mondta az Eduline-nak a Budapesti Corvinus Egyetem hivatalos előkészítőjének szekcióvezetője.

Az a diák idén is meg tudta szerezni a ketteshez szükséges pontokat az első és a második részből, aki átnézte az alapfogalmakat, és a vizsgán ránézett a függvénytáblára. Bár az igaz, hogy láttunk már könnyebb első részt is, mint a 2022-es

- mondta az Eduline-nak Rubovszky Cecília, a Studium Generale (SG) matekszekciójának vezetője a matekérettségi első feladatlapjáról. Szerinte voltak olyan feladatok a teszten, amelyeknél elég volt egy "nagyon alapfokú tudás", akár "rajzolgatással" is meg lehetett oldani néhányat, például a második feladatot.

Már elérhető a tegnapi matekérettségi hivatalos megoldókulcsa, a középszintű válaszokat itt, az emelt szintű javítókulcsot pedig ide kattintva nézhetitek meg.

Hozzátette: idén több olyan feladat is volt, ahol a diákoknak több kérdésre is válaszolniuk kell, azaz nem a megoldás menetére lehet részpontokat kapni, hanem konkrét részkérdések vannak.

A középszintű írásbeli második részében 135 perc alatt kell megoldani öt feladatot, maximum 70 pontért. Az SG szekcióvezetője szerint a 13. feladat (amelynél egyenleteket kellett megoldani) kifejezetten barátságos volt. A választható példák közül szerinte a diákok a 16. feladatot hagyták ki, nem a számolás nehézsége miatt, hanem azért, mert bonyolult volt a feladat megfogalmazása. Azt is hozzáttette, idén sok definíciót kell ismerniük a vizsgázóknak(ha nem is fejből, de legalább el kell helyezni azokat egy-egy témakörben). Viszont idén nincs sok valószínűségszámítás, és ami akad, az is klasszikus típusfeladat.

Miből állt az érettségi?

A középszintű matekérettségi két feladatlapból áll. Az elsőben 10-12 feladat szerepelt, ezek megoldására 45 percet kaptak a diákok, maximum 30 pontot szerezhettek a jó válaszokkal.

Több pontot ér a matekérettségi második, hosszabb, összetett feladatokból álló része, azzal maximum 70 pontot gyűjthettek a vizsgázók.

Ez a feladatsor további két részből áll, de a feladatok megoldásának sorrendje itt már tetszőleges. A II/A rész három, egyenként 9-14 pontos feladatot tartalmaz, ezek több részkérdésből állnak. A II/B rész három, egyenként 17 pontos feladatot tartalmaz, amelyből kettőt kell választani, a javítók csak ezeket értékelik.

Folyamatosan frissülő tudósításunkat a töriérettségiről itt találjátok:

 

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.