Kedden a matekvizsgákkal folytatódott a 2022-es érettségi szezon, összesen 74 ezren írásbeliztek közép- vagy emelt szinten. Az Eduline-on ma is mindent megtaláltok a feladatokról, a témakörökről, a vizsga után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! Kövessétek folyamatosan frissülő tudósításunkat! A mai matematika érettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Corvinus Egyetemnek.
16:24
"A diákok nem panaszkodtak, nem tűntek elkeseredettnek"
Molnár László, a szolnoki Varga Katalin Gimnázium igazgatója korrektnek nevezte a középszintű matematikaérettségit. Az MTI-nek azt mondta, az első részben nem volt olyan váratlan feladat, ami pánikot okozhatott volna a diákoknál, és a második részben szereplő nehezebb feladatokban is szerezhettek pontokat azok is, akik nem oldották meg azokat teljesen.
Véleménye szerint a feladatsor lefedi az érettségi tájékoztatóban leírtakat, a megadott témakörök mindegyikéből volt feladat, az arányok is megfeleltek a korábbi érettségi arányainak. A diákok nem panaszkodtak, nem tűntek elkeseredettnek - tette hozzá.
Az igazgató kitért arra is: az angol nyelvű középszintű matematika-feladatsorban voltak könnyebb és összetettebb feladatok, utóbbiak ebben az esetben is több időt igényeltek. Megjegyezte, hogy az angol nyelvű feladatsorban volt egy elírás - egy szó kétszer szerepelt -, de ez nem okozott gondot az érettségizőknek.
16:14
A Révai-gimnázium igazgatója szerint ismerős feladatok voltak
Horváth Péter, a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a feladatsor nem volt nehéz, és idén sem voltak benne olyan váratlan feladatok, amelyekre nehéz lett volna felkészülni.
A feladatsor első és a második része is olyan példákat tartalmazott, amelyek az elmúlt években már megjelentek, így ha valaki az elmúlt 4-5 év feladatsorait megoldotta, találkozott már velük - tette hozzá.
Horváth Péter nehezen tartja elképzelhetőnek, hogy sokan ne érnék el a kettest, és szerinte országszerte sokan érnek majd el nyolcvan százalék feletti eredményt.
15:47
Ezek a slágertémák a töriérettségin
15:22
És akkor egy kis töri
Mert holnap már a töriérettségi kezdődik. A legtöbben az esszéfeladatoktól tartanak - ehhez adtunk néhány tippet ebben a cikkben:
15:11
Diákok az érettségiről
14:41
A Budapesti Corvinus Egyetem hivatalos előkészítőjének szekcióvezetőjét kérdeztük a feladatsorról
14:05
Miért a matek a "mumustárgy" a középiskolában és az egyetemen?
Erről (is) beszél cikkünkben Farkas-Kis Máté, a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója:
13:45
13:20
És az utolsó feladat
13:13
13:06
A második rész kötelező feladatainak megoldása
13:00
Itt vannak a megoldások!
12:54
Vélemények
12:52
Pár perc, és jövünk a megoldásokkal!
12:40
Ilyenkor mi a szabály?
12:34
Hány pontot érnek a különböző feladatok?
12:12
És a következő
Az első rész az nem volt a legkönnyebb, a másodikban viszont bőven volt olyan feladat, amely teljesíthető volt - írta egy másik Eduline-olvasó.
12:02
Megérkezett az első vélemény
Számomra az első részben volt 1-2 elgondolkodtatóbb kérdés az eddigi érettségikhez képest. A második fele nagyon könnyű volt, viszont akinek nehézséget okoznak a logikai/ egy kis háttértudást igénylő feladatok, azok valószínűleg nem a 18-as feladatot választották
- írta egyik olvasónk.
12:01
És vége
Több tízezer diák adja be ezekben a percekben a középszintű matekérettségit, az emelt szinten vizsgázóknak még van egy órájuk.
11:47
Még negyedórájuk van az érettségizőknek
Ha már kijöttetek a teremből, írjátok meg nekünk, hogy sikerült, mit gondoltok a feladatokról. E-mailben ([email protected]) és Facebookon is várjuk a véleményeket.
11:20
A HVG fotóriportere a Keleti Károly Közgazdasági Technikumban járt
Túry Gergely megörökítette a vizsga előtti perceket. A galériát itt nézhetitek meg:
11:08
Mit gondol a szaktanár a matekérettségi hosszú feladatairól?
11:00
Még egy óra munka
A középszinten vizsgázóknak még egy órájuk van a feladatok megoldására. Az írásbeli második részében van három kötelező feladat (ezekért 11, 12 és 13 pontot kaphatnak a diákok), illetve három választható feladat. Utóbbiak közül csak kettőt kell megoldani, egyenként 17-17 pontot lehet gyűjteni a jó válaszokkal.
10:41
Hány ponttól van meg az ötös?
10:10
Milyen feladatok vannak a második részben?
09:42
Mit gondol a szaktanár az első részről?
09:27
Hány pontot lehet szerezni összesen az írásbelin?
Középszinten 100 pontot, emelt szinten pedig 115 pontot lehet gyűjteni.
09:21
Itt vannak az első infók a középszintű feladatsorról
09:00
Megkezdődött a matekérettségi
Izguló testvéreknek, barátoknak, szülőknek, tanároknak és ismerősöknek üzenjük: nemsokára jövünk az első infókkal.
08:54
08:44
Még egy utolsó fontos tanács a vizsga előtt arról, hogy mire kell nagyon figyelni:
A 16-18. feladat közül háromból csak kettőt kell megoldanotok. A feladatlapon lesz egy jelölőnégyzet, amit ki kell töltenetek – oda kell írnotok a három feladatból annak a sorszámát, amelyet nem szeretnétek, hogy értékeljenek. Ha ezt nem teszitek meg, akkor a javítótanár automatikusan az első két feladatot fogja értékelni. A harmadikat pedig akkor sem veszi figyelembe, ha azzal több pontot szerezhetnétek.
08:37
Egy mai jókívánság Jocó bácsitól: "A 12,354 az pontosan 12,354 és nem 13 egy kis magyarázattal. Itt nincs mellébeszélés, meg kidumálás."
08:24
Ezt kapjátok meg először
Miből áll a középszintű matekérettségi első feladatsora?
Az I. feladatlap 10-12 feladatot tartalmaz, amely az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét hivatott ellenőrizni. Ebben a feladatlapban előfordulhat néhány igaz-hamis állítást tartalmaz vagy egyszerű feleletválasztós feladat is, de a feladatok többsége nyílt végű.
08:12
Itt vannak az emeltes megoldások is:
08:08
Megjöttek a tegnapi középszintű érettségi hivatalos megoldásai:
07:58
Ha úton vagytok, akkor ezt nézzétek meg:
07:46
Hány feladatlapot is kell megoldani középszinten?
A középszintű matekérettségi írásbelije két részből áll. Az I. feladatlapra 45 percet, a II. feladatlapra pedig 135 percet kapnak a diákok. A feladatlapon belül a rendelkezésére álló időt tetszés szerint oszthatják be az egyes feladatok között, és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatják. A vizsgázók először az I. feladatlapot oldják meg. A vizsgadolgozatokat a 45 perc leteltével a felügyelő tanár összegyűjti. Ezután kerülhet sor a II. feladatlap kiosztására és megoldására.
07:34
Mennyi idő alatt kell megoldani a matekérettségi feladatait?
A középszintű matekérettségi megoldására a vizsgázóknak 180 percük, emelt szinten pedig 240 percük lesz. Ez alatt két-két feladatlapot kell kitölteniük mind két szinten.
07:17
Hány pontot lehet szerezni középszinten?
A középszintű írásbelin összesen 100 pontot lehet összegyűjteni: az első feladatrészben maximum 30, a másodikban pedig maximum 70 pontot lehet szerezni.
07:01
Időben induljatok
A 4-es, 6-os villamos helyett egy szakaszon pótlóbuszok járnak.
A következő járat(ok) közlekedése áramellátási probléma miatt az alábbiak szerint módosul:
A 6-os villamos az Oktogon M és a Móricz Zsigmond körtér M között nem közlekedik, a kimaradt szakaszon pótló autóbusszal utazhatnak.
A 4-es villamos az Oktogon M és Újbuda-központ M között nem közlekedik, a kimaradt szakaszon pótló autóbusszal utazhatnak
06:44
Fontos!
06:40
Ne hagyjátok veszni a pontokat
Miért fontos, hogy mit írtok tollal? Miért kell egyértelműen áthúzni azt a levezetést, amelyet hibásnak találtok? Ebben a cikkben hasznos tanácsokat találtok, még most is érdemes átolvasni.
06:20
Gyakori hibák
06:13
Milyen segédeszközöket használhattok az írásbelin?
A feladatok megoldásához közép- és emelt szinten is függvénytáblázatot (egyidejűleg akár többfélét is), szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, szögmérőt használhattok. Ezekről magatoknak kell gondoskodnotok és a vizsga alatt nem cserélgethetitek az eszközöket egymás között.
06:01
Hányan érettségiznek ma matekból?
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint középszinten 68 984-en, emelt szinten 5 116-an.
05:45
Milyen témakörök lehetnek a matekérettségin?
A feladatsor összeállításakor közép- és emelt szinten is az alábbi tartalmi arányok az irányadók:
- Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%
- Számelmélet, algebra 25%
- Függvények, az analízis elemei 15%
- Geometria, koordinátageometria, trigonometria 25%
- Valószínűségszámítás, statisztika 15%
05:30
Mit találtok ma az Eduline-on?
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.