Négy nagyon egyszerű dolog, amit még most is megtehettek a jobb érettségi jegyért Érettségi-felvételi
Csik Veronika

Négy nagyon egyszerű dolog, amit még most is megtehettek a jobb érettségi jegyért

Ha ezeket megteszitek a hétvégén, jobban indulhat a vizsgaidőszak. Spoiler: nem eszeveszett tanulásra vagy ismétlésre gondoltunk.

1. Nézzétek át az atlaszt!

Ha még nem tettétek meg, vegyétek elő az atlaszt, amit a vizsgára is vinni fogtok és nézzétek át. Húsz perc alatt a legfontosabb dolgokat bőven meg lehet nézni és ez a törivizsgán is nagy segítség lehet. Nem arra gondolunk, hogy memorizáljátok az oldalszámokat, nem sokat jelent, ha csukott szemmel is odataláltok az Árpád-házi térképekhez. Arra gondoltunk, hogy nézzétek meg tüzetesen a térképeket, a nyilakat, a színkódokat - az atlaszban (akkor is, ha külön kronológia nincs) találtok évszámokat, fogalmakat és olyan segítségeket, amivel élesben is infókat szerezhettek egy-egy esszéfeladatnál. Illetve az sem hátrány, ha tudjátok, mihez találtok egyáltalán forrásokat az atlaszban.

2. Nézzétek át a függvénytáblát is!

Itt sem az a feladat, hogy tudjátok fejből az oldalszámokat, hanem, hogy tudjátok mi van egyáltalán benne. Ehhez a tartalomjegyzék is segíthet.  Az is fontos, hogy tudjátok, egy-egy képletben mit jelentenek a betűk, hogyan tudtok behelyettesíteni. Ezzel párhuzamosan pedig:

3. Jól tanulmányozzátok át a gombokat a számológépen is!

Nem élesben kell kitalálni, hogyan kell szinuszt vagy koszinuszt számolni géppel, vagy függvényképleteket behelyettesíteni. Kapjatok elő egy korábbi feladatsort és egyetlen feladattal próbáljátok ki a függvénytábla-használatot és a számológép-használatot is - nem (csak) az eredmény számít, hanem az odavezető út is fontos. Ezen a próbán még nem múlik semmi, de ha tudjátok, hogy gondot jelenthet a tangens, medián vagy a százalékszámítás, akkor egy rövid gyakorlással ezt is helyre lehet tenni. Arról nem is beszélve, hogy a számológépek nagyon sok mindent tudnak - keressetek rá nyugodtan a saját modelletekre, elképesztő magyarázatok vannak azokra a "bonyolult" kompinációkra, amiket eddig esetleg nyolc lépésben értetek el.

4. Szóbeli tételek a tisztánlátásért!

Töriből és természettudományos tárgyakból kapóra jöhet az utolsó napokban, ha a tisztánlátásért egy-egy témához szóbeli tételeket olvasgattok. Mivel ezek (jobb esetben) tömören - hiszen élesben 15 percetek egy hatalmas téma összegzésére - összefoglalnak nagy témaköröket, így az adott témákat egyben látjátok, összefüggésekkel és mindennel együtt.

+1 Legyen meg a heti menetrend!

Ha máshogy nem, legalább fejben szedjétek össze azt, mikor milyen vizsga lesz, mennyi idő alatt kell megírnotok. Sőt, ha emelteztek, akkor azt is tartsátok észben, hogy nem biztos, hogy a saját sulitokban lesz a vizsga – tervezzétek meg, hogyan juttok oda, mikor kell kelni és mi van akkor, ha valami váratlan dolog keresztbe húzza a számításotokat. Plusz ne feledjétek, egy kis taxipénz sosem árt, a lehetetlenre is készülni kell.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.