Hogy könnyebb legyen a felkészülés az érettségire, a következő két hétben az Eduline-on szaktanárok segítségével járunk utána, hogyan lehet felpörgetni a tanulást a vizsgák előtti napokban, milyen buktatói vannak a különböző feladattípusoknak, mire érdemes odafigyelni. Cikksorozatunk harmadik részében az esszékkel foglalkozunk.
Minden évben nagyon izgalmas téma a töriérettségi kapcsán az, hogyan kell esszét írni. Az esszéírás gyakorlással fejleszthető - mondják a szakértők. A javítókulcs megnézésével az is megtanulható, hogy milyen hosszú is legyen az esszé, milyen szakszavakkal kell dolgozni és pontosan hogyan kell térben és időben elhelyezni az eseményeket. Most hoztunk egy videót, amivel hibátlanul felkészülhettek az idei érettségire akár otthonról is:
Vázlat vagy nem vázlat?
Ha úgy döntötök, hogy írtok, akkor a vázlat megírásakor nagyon fontos kiemelni, mi az, aminek mindenképpen szerepelnie kell majd a szövegben – összegzi az Eduline-nak Riskutia Tamás, a Studium Generale történelem szekciójának vezetője. Tényleg nagyon fontos látni már az esszéírás előtt, honnan, hova szeretnénk eljutni, milyen vázlatpontokon kell végig haladni.
Az is nagyon fontos, hogy nem szabad elveszni a részletekben és nem szabad nagyon sok helyre kitekinteni írás közben, hiszen gyorsan elfogynak a sorok. Azokat kell csak említeni, amikre a feladat konkrétan rákérdez. Ez egy rövid vázlatpontos felsorolással már az írás előtt összegezhető.
Mivel középszinten végig lehet atlaszt használni (emelt szinten csak a második részhez), ez is segítség lehet – viszont nem szabad az atlaszhasználatban sem elveszni. A keresgéléssel hosszú percek veszhetnek el, így érdemes előre átnézni és megismerni a töriatlaszt. Esetleg a népszerű témákhoz tartozó térképeket külön megéri kikutatni, bár nem tudjuk pontosan mi lesz az idei vizsgában, a slágertémák most is megvannak.