Lazábban osztályozzák majd az érettségiket Angliában, ahol két év után először vizsgáznak a diákok Érettségi-felvételi
Csik Veronika

Lazábban osztályozzák majd az érettségiket Angliában, ahol két év után először vizsgáznak a diákok

A GCSE, azaz az érettségi és A-level vizsgákat is máshogy osztályozzák majd a brit iskolákban, mint a járvány előtti években.

A tervek szerint "jóindulatú" lesz az idei érettségik és az év végi vizsgák osztályozása az Egyesült Királyságban. A diákok két év szünet után idén írnak először ilyen vizsgákat - írta meg a BBC.

Az angol Ofqual szerint az osztályzatok közötti határok valószínűleg alacsonyabbak lesznek, mint a korábbi években. A számokat a 2019-es világjárvány előtti határok és a 2021-es tanári értékelések közötti „középponton” fogják meghatározni.

2020-ban és 2021-ben a központi vizsgák helyett a diákokat tanáraik értékelése alapján osztályozták, így csökkentve a járvány terjedésének veszélyét. Ezzel azonban sokan nem voltak elégedettek, annak ellenére sem, hogy a tanárok értékelései miatt több diák tett sikeres vizsgát és szerzett jobb jegyeket, mint korábban.

Komoly hatása lett az elmaradt vizsgáknak

Például sok friss egyetemista szenved imposztor szindrómától. Az imposztor szindróma a pszichológiai meghatározás alapján az a jelenség, amikor az emberek egyáltalán nem hisznek magukban, és folyton megkérdőjelezik, hogy valóban megérdemlik-e mindazt, amit elértek.

Anglia lehet a példa arra, mi történik a hallgatókkal az egyetemen, ha elmaradnak az érettségik - egy friss tanulmány szerint sok diákot megvisel, hogy nagyobb megmérettetés nélkül került be az egyetemre.

Itthon két év után megint lesz szóbeli?

Két év után újra megtartják a tavaszi szóbeli érettségi vizsgákat - ez derül ki abból a szűkszavú válaszból, amelyet az Oktatási Hivatal küldött kérdésünkre. 2021-ben és 2020-ban a koronavírus-járvány miatt csak írásban vizsgáztak a végzős középiskolások, idén azonban - omikron ide vagy oda - visszaállhat a korábbi vizsgarend. Közben egy végzős osztály petíciót indított a szóbelik törléséért, eddig 12 ezren csatlakoztak hozzájuk.