Új rangsor gazdasági szakokra felvételizőknek: hol tanulnak a legjobb teljesítményű diákok? Érettségi-felvételi
Eduline

Új rangsor gazdasági szakokra felvételizőknek: hol tanulnak a legjobb teljesítményű diákok?

Gazdálkodási és menedzsment, turizmus-vendéglátás, nemzetközi gazdálkodás – évről évre több ezren felvételiznek ezekre a szakokra, alighanem idén is a legnépszerűbb BSc-képzések közé kerülnek majd. De melyik egyetem gazdálkodási és menedzsment szakán tanulnak a legjobb teljesítményű hallgatók? Átlagosan hány ponttal kerülnek be a diákok a nemzetközi gazdálkodás képzésre? Szakos rangsorokat mutatunk.

A Budapesti Corvinus Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara és a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara – ez a három intézmény vezeti a HVG Diploma 2022 kiadványában megjelent rangsort, amelyet a gazdasági képzéseket indító egyetemi karokról készítettek a hallgatói kiválóság alapján. A lista az elsőhelyes jelentkezők száma, a felvett hallgatók pontszámának átlaga, a nyelvvizsgával rendelkezők aránya és a tanulmányi versenyeken helyezést szerző diákok száma alapján állt össze.

A HVG Diploma különszámában megjelenő UnivPress Ranking összesített, kari és képzésterületi rangsorai mellett most több szakos rangsort is elérhető – már meg lehet nézni, hogy a gazdálkodási és menedzsment, a turizmus-vendéglátás vagy a nemzetközi gazdálkodás szakokat indító egyetemek közül melyek a legerősebbek a hallgatói kiválóság alapján.

„Ha gazdasági képzés, akkor a pesti Közgáz – tartja magát a közfelfogás és a legnépszerűbb klasszikus gazdasági képzések között valóban a Corvinus iránt a legnagyobb az elsőhelyes jelentkezők érdeklődése. Ugyanakkor a legtöbb továbbtanulót vonzó képzési terület két másik szakján, az emberi erőforrás-menedzsment és a turizmus-vendéglátás irányokon a BGE és az ELTE mögött jelentős vidéki bázisok (Pannon, Szeged, Pécs) találhatok a szakos rangsorok élmezőnyében” – írja a ranking.elte.hu oldalon Fábri György habilitált egyetemi docens, az ELTE Pedagógiai Pszichológiai Karán működő Társadalmi Kommunikációs Kutatócsoport vezetője, az elemzések készítője.

Gazdálkodási és menedzsment

Ez a magyar felsőoktatás legnépszerűbb alapképzése, 2021-ben több mint 10 500-an jelölték meg a felvételi lapon, minden második jelentkező első helyen. Nem véletlen, hogy alig lehet találni olyan egyetemet, amely ne vette volna fel képzési kínálatába ezt a szakot, igaz – fogalmaznak az UnivPress készítői – „az érdeklődés koncentrált”, a legnépszerűbb három egyetemet, vagyis a Corvinust, az ELTE-t és a szegedi egyetemet jelölte meg első helyen a továbbtanulók fele.

A szakos rangsor élén a Corvinus áll, amely mind a négy mutató alapján vezet. Az 1393 elsőhelyes jelentkező többszöröse annak, mint ahányan az ELTE vagy a szegedi egyetem képzését jelölték meg első helyen (előbbit egyébként 284-en, utóbbit 252-en). A felvett hallgatók pontátlaga is nagyon magas, 457 pont, a bekerülők 99,42 százalékának van nyelvvizsgája, és itt a legmagasabb a tanulmányi versenyeken helyezettek száma is.

Az elsőévesek pontszámának átlaga az ELTE-n (433), a Szegedi Tudományegyetemen (416), a BME (401), valamint a Debreceni Egyetem gazdálkodási és menedzsment szakán (417) is meghaladja a 400-at, de a Budapesti Gazdasági Egyetemen is magas, 399 pont az átlag. A szakos rangsort vezető egyetemeken nyelvvizsga-problémákkal küzdő hallgatók sem tűnnek majd fel tömegesen, a tavaly bekerültek túlnyomó többsége ugyanis már középiskolásként megszerezte a nyelvvizsgát: 90 százalék feletti az arányuk az ELTE-n, Szegeden, a BGE-n, a BME-n és a Debreceni Egyetemen.

A szakos rangsor élén álló egyetemek:

  • 1. Budapesti Corvinus Egyetem
  • 2. Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdálkodástudományi Intézet
  • 3. Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar
  • 4. Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar
  • 4. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
  • 4. Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar

Turizmus-vendéglátás

A turizmus-vendéglátás képzések rangsorát a Budapesti Gazdasági Egyetem vezeti 687 elsőhelyes jelentkezővel, és ez az intézmény áll a tanulmányi versenyek helyezettjeinek száma alapján összeállított alrangsor élén is. A második helyen holtversenyben a pécsi és a szegedi egyetem végzett, a negyedik pedig a Széchenyi István Egyetem –  egyébként itt a legmagasabb a felvettek átlagpontszáma, 398.

A pontátlag egyébként hét egyetemen 380 feletti – az előbb említett intézményeken kívül a Pannon Egyetemen, a Nyíregyházi Egyetemen és a Szent István Egyetemen (a mai Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen). A nyelvvizsgával rendelkezők aránya is magas a turizmus-vendéglátás szakon – ez aligha meglepő, hiszen maga a szakterület a nyelvtudásra (is) épít. Szegeden, az Eszterházy Károly Egyetemen, az ELTE Társadalomtudományi Karán is 90 százalék feletti. Máshol is nagyon jók az arányok, a képzést meghirdető felsőoktatási intézmények között csak egy van, ahol tíz elsőéves közül kevesebb mint nyolcnak van nyelvvizsgája.

A szakos rangsor első öt helyén álló egyetemek:

  • 1. Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar
  • 2. Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar
  • 2. Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar
  • 4. Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar
  • 5. Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar

Nemzetközi gazdálkodás

„A nemzetközi gazdálkodás a magyar felsőoktatás egyik elit-szakja, igen magas pontszámokat érnek el a bekerülők” – olvasható a ranking.elte.hu oldalon. Összesen tíz egyetem kínál nemzetközi gazdálkodás szakot, és a bekerülő hallgatók átlagpontszáma valóban nagyon magas: az összesített szakos rangsor élén álló Corvinuson például átlagosan 470 pontot szereztek az 500-ból azok a diákok, akik szeptemberben elkezdhették a képzést. A lista második helyén végzett ELTE szakján 441, a holtversenyben harmadik BGE-n és Debreceni Egyetemen 400 és 438 az átlag.

A szak sajátosságai miatt (a diplomaszerzéshez két B2-es szakmai nyelvvizsga kell, csak az egyiket lehet „kiváltani” egy felsőfokú általános nyelvvizsgával) nagyon magas azoknak az elsőéveseknek az aránya, akiknek már felvételizőként volt nyelvvizsga-bizonyítványuk. A Corvinus a maga 99,5 százalékos arányával ebben az alrangsorban például csak a harmadik, megelőzi a Soproni Egyetem, ahol kivétel nélkül minden felvettnek van nyelvvizsgája, valamint az ELTE, ahol 99,72 százalék az arányuk.

A szakos rangsor első öt helyén álló egyetemek:

  • 1. Budapesti Corvinus Egyetem
  • 2. ELTE Gazdálkodástudományi Intézet
  • 3. Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kar
  • 3. Debreceni Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
  • 5. BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar

A ranking.elte.hu oldalon az emberi erőforrások szak rangsorát, a teljes szakos rangsorokat, illetve számos más képzési terület listáit is megtaláljátok, érdemes szétnézni.