Számok és szabályok: ezekért kaphattok pontokat a pótfelvételin Érettségi-felvételi
Eduline

Számok és szabályok: ezekért kaphattok pontokat a pótfelvételin

Már csak pár napotok maradt, hogy jelentkezzetek a pótfelvételire. Most megmutatjuk, hogy működik a pontszámítás.

Augusztus 8-ig adhatjátok le jelentkezéseteket a pótfelvételire. Ne feledjétek, hogy pótfelvételi eljárásban csak akkor tudtok egyetemi helyre pályázni, ha a rendes felvételi eljárásban sehová sem jelentkeztetek, vagy egyik megjelölt helyeteken sem értétek el a kihirdetett ponthatárt.

A pótfelvételin keresztül nagyrészt önköltséges helyeket tudtok megjelölni, a szakok listáját itt találjátok. Az is lényeges, hogy ebben az esetben csupán egyetlen helyre adhatjátok le a jelentkezéseteket. A jelentkezés a rendes felvételi eljáráshoz hasonlóan, online zajlik, és a pontszámítás is korábbi felvételihez hasonlóan történik:

Maximum 100 pont jár az emelt szintű érettségiért

Az emelt szinten teljesített legalább 45%-os eredményű érettségi vizsgáért többletpont jár, abban az esetben, ha az érettségi pontjaitokat az emelt szinten teljesített vizsgaeredmény alapján számítják. Az adott alapképzési szakon, osztatlan mesterképzési szakon és felsőoktatási szakképzésen emelt szintű érettségi vizsgáért vizsgatárgyanként 50 többletpont kapható, vagyis, ha két tárgyból is van emeltetek, akkor már ki is maxoltátok a pluszpontokat - mivel a többletpontok összege idén sem lehet több 100 pontnál, vagyis ha valamilyen oknál fogva többre lennétek jogosultak, akkor is maximum 100 ponttal számolhattok.

Maximum 40 pont jár a nyelvtudásért

Államilag elismert, komplex középfokú (B2) nyelvvizsgáért 28 pontot, felsőfokú (C1) nyelvvizsgáért pedig 40 többletpontot kaphattok. Fontos, hogy a nyelvtudásért 40 pont a maximum, vagyis hiába van például két B2-es nyelvvizsgátok, amiért 28+28 pont járna, akkor is csak 40 pontot fognak nektek elszámolni. Illetve azt is érdemes tudnotok, hogy ha idegen nyelvből egyidejűleg nyelvvizsga és emelt szintű érettségi vizsga alapján is jogosultak lennétek többletpontra, akkor azt csak egyszer, a számotokra kedvezőbb pontszámot biztosító jogcímen fogjátok megkapni.

Esélyegyenlőség jogcímen maximum 40 pontot kaphattok, a szakképzés pedig 32 pontot ér maximum. Ezen felül számítanak a versenyek és a sporteredmények, is.

Milyenek lesznek a ponthatárok?

A ponthatárokkal kapcsolatban érdemes tudnotok, hogy a ponthatárok nem lehetnek alacsonyabbak a 2021. július 22-én meghatározott ponthatároknál. Amennyiben az adott képzés eddig nem indult önköltséges finanszírozási formában, vagy egyáltalán nem indították az általános felvételi időszakban, a ponthatár akkor sem lehet alacsonyabb a jogszabályi minimumnál – vagyis alapképzési szakok és osztatlan mesterképzések esetén 280 pontnál, felsőfokú szakképzés esetén 240 pontnál, mesterképzések esetén pedig 50 pontnál.

Egy dolog azonban különbözik a rendes felvételi eljáráshoz képest. Nagyon figyeljetek arra, hogy valamennyi dokumentumot egyszerre töltsetek fel augusztus 8-át megelőzően, hiánypótlásra ugyanis nem lesz lehetőségetek a későbbiekben.

A pótfelvételiben meghirdetett képzések listáját itt találjátok. A sikeres felvételihez szükséges tudnivalókról pedig itt írtuk össze.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!