"Ha ezt akkor tudom" - trükkök a holnap kezdődő érettségire tőlünk nektek Érettségi-felvételi
Eduline

"Ha ezt akkor tudom" - trükkök a holnap kezdődő érettségire tőlünk nektek

Akár vártuk, akár nem, holnap elkezdődik a 2021-es érettségi szezon, május 3-án több tízezer diákra vár a magyarvizsga. Tudjuk, hogy nem egyszerű most végzősnek lenni, ezért mi is elhoztuk nektek a saját tapasztalatainkat és a tanácsinkat, hátha így el tudjátok kerülni a hibákat, amiket mi nem tudtunk.

Azért, hogy kicsit könnyebb legyen a következő pár napotok, mi is összeszedtük azokat a tanácsokat, tippeket vagy éppen praktikákat, amik nekünk beváltak az érettségi alatt. Sőt olyanokat is hoztunk, amit akkor nem tudtunk, de könnyebb lett volna az érettségi, ha valaki elmondja.

Szerintem az egyik legfontosabb dolog, amit érettségizőként a vizsga alatt is észben kell tartani, az, hogy mindig legyen idő elolvasni a feladatot. Én hajlamos voltam felületesen olvasni és "kitalálni", mit kérdeznek. Hát, nem mindig jött össze. Emlékszem, annyira izgultam, hogy - az amúgy is végigszenvedett - matekérettségin a figyelmetlenségem komoly pontveszteségekkel járt. Nem éri meg. Még akkor is, ha nehéz, mindig olvassátok el, mi van odaírva (akár kétszer is)! Sőt, ha kell, tényleg használjátok a feladatlapot is: húzzátok alá, karikázzátok be és csillagozzátok meg a fontos részeket.
A másik nagyon fontos dolog szerintem az, hogy - bár a felvételinél számítanak a pontok -, nem szabad túlizgulni, vagy mumusként kezelni a vizsgákat. Egyszer kell jól megcsinálni, és soha többet nem lesz kötelező a csonkagúla területével foglalkoznotok vagy Mátyás külpolitikáját elemeznetek.
Csik Veronika, szerkesztő

Ha visszamehetnék az időben, azt tanácsolnám az akkori önmagamban – és így most ezt tanácsolom nektek is –, hogy ne vegyétek olyan komolyan a tanárok riogatását az érettségikkel kapcsolatban, és ne izguljátok túl a vizsgákat – ez akár értékes pontjaitokba is kerülhet. Tény, hogy nehezebb, mint egy témazáró, hiszen lényegében ezzel az egész eddigi tanulmányaitokat zárjátok le, de ha becsületesen készültetek és rendszeresen gyakoroltatok, akkor nem érhet benneteket olyan nagy meglepetés.
Ami még nagyon fontos szerintem az, hogy a vizsgák előtti délutánt-estét már pihenéssel töltsétek. Az szinte elkerülhetetlen, hogy a nagy izgalomban ne a másnapi érettségin kattogjatok, de gyakorlással és feladatmegoldásokkal már ne terheljétek magatokat. Én is beleestem abba a hibába, hogy szerettem volna mindent (is) még egyszer átnézni, vagy tesztelni, hogy tudom-e. Viszont a nagy kapkodásban és stresszhelyzetben úgy éreztem, még azt is elfelejtettem, amit eddig tudtam, ettől pedig még stresszesebb lettem. De élesben szerencsére eszembe jutottak a tanultak, csak hagyni kellett ülepedni a tananyagot.
Tóth Alexandra, szerkesztő

Tanulni most már nem érdemes, inkább arra kell koncentrálni, hogy a hétfő reggel minél gördülékenyebben menjen. Ruha, tollak, maszk, kézfertőtlenítő, ásványvíz, csoki, szőlőcukor, igazolványok, feltöltött telefon és némi készpénz legyen - utóbbi arra az esetre (is), ha lerobbanna a busz/vonat/villamos, és végül taxival kellene bemenni az iskolába.
Szabó Fruzsina, szerkesztő

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.