A hónapok óta tartó távoktatás miatt nem lesz könnyű dolguk az idén érettségizőknek. Hogy ne kelljen kapkodni az utolsó pár hétben, összeszedtünk pár hasznos tanácsot a felkészüléshez.
1. Induljunk a legelejéről!
Decemberben még elég volt annyit tudni, hogy 20-20 tétel vár rátok magyarból és töriből a szóbelin, márciusban ez azonban már kevés. Nézzétek meg, hány tantárgyból és mikor kell vizsgáznotok, pontosan számoljátok ki, mennyi időtök van egy-egy tárgyból felkészülni. Gyűjtsetek össze egy kupacba minden olyan anyagot, jegyzetet vagy tételvázlatot, amit már megírtatok vagy beszereztetek, és kezdjétek el azokat rendszerezni.
Ha hatékonyabban tudtok tanulni, ha különböző színekkel emelitek ki a tananyag fontos részeit, elő a post-itekkel és kihúzókkal! Ha a lexikális dolgokat tanulókártyákkal memorizáljátok, akkor egyes tételekhez külön is elkészíthetitek azokat, kiemelve az évszámokat, a képleteket vagy a neveket. Bármit bevethettek, ami hatásosnak tűnik.
2. Ráérünk arra még! Nem.
Bár az írásbeli sok tárgyból akár hetekkel is megelőzi a szóbeli vizsgákat (attól függően, mikorra osztanak be titeket a szóbelire), nem lehet későbbre hagyni a szóbeli tételeket. Miért? Ennek egyszerű oka van. Ha már most beépítitek a napi gyakorlásba a szóbeli témaköröket, akkor egyrészt nem egyszerre kell majd mindet megtanulni, másrészt azok a témakörök, amelyeket a szóbelin kérdeznek majd, az írásbelin is előkerülhetnek.
Bár emelt szinten több tartárgyból kerülnek elő az összefüggések egyes események vagy tények között, középszinten sem hátrány, ha egy feladat elolvasása után értitek, mit várnak tőletek. Ahhoz pedig, hogy ez rutinszerűen menjen élesben, át kell látnotok az egész tananyagrészt, ami előkerülhet (ebben segít, ha már az írásbelin is a fejetekben vannak a szóbeli tételek), és nagyon fontos a gyakorlás. Ez pedig - annak ellenére, hogy az érettségi felkészülés alatt minden érdekesebb programnak tűnik, mint a tanulás - nem megy máshogy, csak a típusfeladatok begyakorlásával és a korábbi feladatsorok megoldásával. Ha kifogytatok a hivatalos feladatsorokból, itt találjátok a próbaérettségiket.
Extra tipp: Próbáljátok meg valakinek (vagy magatoknak) elmondani a tanultakat. Ha a helyzet engedi, személyesen, ha nem, online is működik a közös tanulás. Ugyanis azzal, hogy másnak mondjátok el a tanultakat, rá vagytok kényszerítve, hogy szavakba öntsétek a gondolataitokat, kiemeljétek a lényeget. Minél többet gyakoroljátok ezt, annál gördülékenyebben fog majd menni a vizsga.
3. Ismétlés a tudás rokona, vagy ilyesmi.
Amikor megtervezitek a következő heteket, ne csak arra szánjatok időt, hogy kidolgozzatok egy tételt, hanem magára a tanulásra (memorizálásra) és az ismétlésre is. Ez nagyon fontos, az ismétlés ugyanis nemcsak azt jelenti, hogy miután megtanultatok egy tételt, átismétlitek az anyagot, hanem azt is, hogy miután egy tantárgy összes tételét megtanultátok, összefogóan ismételtek. Ilyenkor már meglátjátok az összefüggéseket, ekkor tudjátok az egyik tételt a másikhoz kapcsolni.
Extra tipp: Ha az ismétlés és feladatmegoldások végére értetek, nézzétek meg a javítókulcsokat is. Ha például töriből az esszékérdéseknél nem is lehet tudni előre, mi lesz a téma, arra fel lehet készülni, hogy milyen tartalmi elemeket kérnek a javítók (például az adott esemény időbeli és térbeli meghatározása vagy szakszavak használata).
4. Pánikolni nem kell, pihenni annál inkább!
Ha időben elkezditek a felkészülést, és marad elég időtök az ismétlésre is, akkor nem okozhat gondot az érettségi. Amikor tervezitek a napi és a heti menetrendet, ne felejtsetek el időt hagyni a pihenésre is. Igen, a pihenésre! Nem jó hozzáállás, ha úgy vágtok bele a felkészülési időszakba, hogy "majd az érettségi után pihenek". Pihenni kell, mert ekkor ülepszik le, amit megtanultatok. Ha folyamatosan tanultok, és nem pihentek eleget, akkor hosszabb távon az is megy a kukába, amit már megtanultatok.
A profi sportolók felkészülésében is fontos szerepet kap a regenerálódás, ti se hagyjátok ki. Egy-egy pihenős program csak rásegít, hogy újult erővel tudjátok folytatni a tanulást. Aludjatok eleget (napi 7-8 órát), igyatok elegendő vizet (napi 2 litert, és nem cukros folyadékot, hanem vizet) és egyetek tápláló ételeket - ez is a felkészülés része.
Extra tipp: Ha egymás után nemcsak egy, hanem két pihenőnapot is be tudtok iktatni, hatásosabb lehet a pihenés. Az első napon ugyanis általában nem tud teljesen kikapcsolni az agy, ehhez több idő kell.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |