Minden, amit az értettségi jelentkezési határideje előtt négy nappal tudni kell Érettségi-felvételi
Eduline

Minden, amit az értettségi jelentkezési határideje előtt négy nappal tudni kell

Február 15-én lejár az idei érettségi jelentkezés határideje is. Összeszedtük a legfontosabb szabályokat és oldalakat a jelentkezéshez.

Kezdjük az érettségi jelentkezési lapjával, amit már egy ideje elérhettek az Oktatási Hivatal oldalán. A jelentkezéssel kapcsolatban fontos szabály idén is, hogy azoknak, akik még középiskolások, és az iskolájuk szervez érettségit, a sulijukban kell jelentkezniük.

A 2021-es érettségi jelentkezési lapját itt éritek el.

A nyilvánosságra hozott jelentkezési lapot kizárólag kormányhivatalhoz lehet benyújtani, az Oktatási Hivatal nem fogad érettségi jelentkezéseket. Nagyon fontos az is, hogy ha középiskolában, szakiskolában jelentkeztek, akkor fenti linken letölthető jelentkezési lap nem használható, azt az iskola biztosítja nektek.

Hogyan jelentkezhetek, ha már nem vagyok középiskolás?

Ha szintemelő, javító érettségit tennétek, vagy csak egy új tárgyból vizsgáznátok a felvételi miatt, de már nem vagytok hallgatói jogviszonyban egy középiskolával sem, akkor egyedül kell intéznetek a jelentkezést.

Ha már nem álltok tanulói jogviszonyban, akkor a határidőig postán, tértivevényes küldeményben, e-papír szolgáltatással vagy személyesen jelentkezhettek érettségire a területileg illetékes fővárosi, megyei kormányhivatalokban (itt találjátok a hivatalok listáját). Ha így jelentkeztek érettségire, akkor a vizsgát a kormányhivatal szervezi, így ők jelölik ki az írásbeli és a szóbeli vizsgák helyszínét, ők kérik fel tanárokat is. Arról, hogy hol lesz a vizsgátok, szintén a hivatal tájékoztat majd benneteket.

Arra is van lehetőségetek, hogy személyesen egy vizsgát szervező középiskolában vagy szakképző intézményben jelentkezzetek, de fontos, hogy a középiskolák nem kötelesek fogadni a velük tanulói jogviszonyban nem álló jelentkezőket. Ha viszont egy középiskola fogadja a jelentkezéseteket, a jelentkezési lapot ennek a középiskolának kell biztosítania, és ott is kell leadnotok - áll a tájékoztatóban.

Mennyi az annyi?

Az érettségi (az első "sima" és az első javító- és a pótló vizsga is) a tanulói jogviszony ideje alatt az érettségi bizonyítvány megszerzéséig ingyenes, de mi van az érettségi után?

Minden más vizsgáért fizetnetek kell. A középszintű érettségi díja mindig az adott évre érvényes minimálbér 15%-ának megfelelő összeg, az emelt szintű a minimálbér 25%-a. Ez forintra váltva annyit jelent, hogy 2021-ben 25 ezer forint egy középszintű vizsga, és 42 ezer egy emelt szintű. A fizetési feltételekről bővebben itt olvashattok.

Mikor lesznek a vizsgák? Itt megnézhetitek a 2021-es teljes vizsganaptárat. Milyen tárgyakból szerveznek idén emelt szintű érettségiket? Itt találjátok a listát.

A 2021-es érettségiről és felvételiről szóló legfrissebb anyagainkat itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.