Milyen mentesítést lehet kérni az érettségi vizsgákra és kikre vonatkoznak ezek a szabályok? Mutatjuk.
Kikre vonatkozhatnak a mentesítések?
Az érettségi vizsgán alkalmazható mentesítések a sajátos nevelési igényű, illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanulókra vonatkoznak.
Hogyan lehetséges a mentesítés?
A tanulót a „saját” középiskolájának az igazgatója mentesítheti az egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből az értékelés és minősítés alól, szakértői bizottság véleménye alapján.
Mit jelent ez pontosan?
A sajátos nevelési igényű tanulót az igazgató mentesítheti:
- az érdemjegyekkel és osztályzatokkal történő értékelés és minősítés alól, és ehelyett szöveges értékelés és minősítés alkalmazását írja elő
- egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből az értékelés és a minősítés alól
- az érettségi vizsgán egyes tantárgyak helyett a tanuló - a vizsgaszabályzatban meghatározottak szerint – másik tantárgyat választhat
Hova kell benyújtani kérelmet?
A mentességre vonatkozó kérelmet (emelt- és középszinten egyaránt) a szükséges igazolásokkal együtt az érettségi vizsgára történő jelentkezéskor kell benyújtani a jelentkezést fogadó intézményhez, és az intézmény igazgatója az érvényes szakvélemény alapján dönt arról, hogy milyen mentességeket engedélyez a vizsgázónak – áll az Oktatási Hivatal tájékoztatójában. Fontos, hogy az igazgató nem térhet el a szakértői bizottság javaslatától, mivel erre a jogszabályok nem adnak számára felhatalmazást.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |