Egy héttel a vizsga előtt - így gyakorolhattok az angolérettségire az utolsó napokban Érettségi-felvételi
Csik Veronika

Egy héttel a vizsga előtt - így gyakorolhattok az angolérettségire az utolsó napokban

Alig egy hét múlva eljön a nagy nap és az angolérettségi is elkezdődik. Most az utolsó napokra gyűjtöttünk össze tippeket és tanácsokat, hogy a vizsgán már ne kelljen izgulni. Ebben ismét Mongyi Norbert a budapesti Eötvös József Gimnázium angol és francia szakos tanára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Tanárképző Központjának oktatója, az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója ad nektek tippeket.

A vizsga előtti időszakban remélhetőleg minél több, korábbi érettségi feladatsort oldottatok meg. Ezáltal kialakult egy rutinotok a típusfeladatok megoldásában - mondja Mongyi Norbert. Hasznos tapasztalatokat gyűjthettetek, ha lemértétek, hogy egy-egy vizsgarész feladatainak megoldására mennyi időt fordítottatok.

"Ennek tükrében, az érettségit megelőző napokban érdemes tudatosítani, hogy „élesben” mennyi idő áll majd a rendelkezésetekre az egyes vizsgarészek feladatainak megoldásakor. Természetesen, vizsgahelyzetben az időérzetek sérülhet, de azt előzetesen meghatározhatjátok, hogy a fogalmazások megírását hogyan időzítitek. Mennyi időt szántok a feladat tanulmányozására, mennyi idő kell esetleg vázlatíráshoz és mennyi időbe telik megírni a tisztázatot. Kalkuláljatok a szótárhasználattal is, amit persze nem szabad túlzásba vinni a vizsgán, mert kifuthattok az időből"

- tanácsolja a szaktanár. Szerinte nézzétek át utoljára azon szövegfajták formai-stilisztikai követelményeit, amik előfordulhatnak a vizsgán. Középszinten ez lehet személyes jellegű közlés (pl. e-mail, üzenet, blog, naplóbejegyzés, meghívó) és magánjellegű vagy intézménynek (pl. nyelviskolának) szóló levél. 

A középszintű vizsgán előforduló szövegfajták hétköznapi nyelven íródott utasítások (pl. használati utasítások), tájékoztató szövegek (pl. hirdetés, menetrend, prospektus, műsorfüzet), levelek, újságcikkek (pl. hír, beszámoló, riport), ismeretterjesztő szövegek vagy egyszerű elbeszélő szövegek, esetleg irodalmi szövegek - teszi hozzá. Témájuk lehet egyéni élettörténet, társadalmi jelenség, környezet, az iskola és a munka világa, életmód, szabadidő, művelődés, szórakozás, utazás, turizmus, tudomány és technika, vagy a pénz szerepe a mindennapokban.

"A kurzuskönyvek függelékében sokszor található nyelvtani összefoglaló, tanulmányozhatjátok ezt a nyelvtani szerkezetek felelevenítésekor. Nézzétek át a rendhagyó múlt idejű igéket, az igeidők használatát, a melléknevek és határozószók helyesírását, a vonatkozó névmásokról tanultakat. Idézzétek fel, hogy milyen igealakok szerepelhetnek a feltételes mondatok tagmondataiban, hogyan képezzük a mondatokat függő beszédben és mit kell észben tartani a szenvedő szerkezet alkalmazásakor" - hangsúlyozza a budapesti Eötvös József Gimnázium angoltanára.

Hogyan készülhettek még?

Nézzétek át a feladatrészeket.

Középszinten a nyelvi érettségik 180 percig, emelt szinten 240 percig tartanak. Ez alatt kell az érettségizőknek mind két szinten 4 feladatlapot megoldaniuk: egy olvasott szöveg értése, egy nyelvhelyesség, egy hallott szöveg érése és egy íráskészség feladatsort. Az olvasott szövegre 60, a nyelvhelyességre 30 percetek lesz. Ezt egy 15 perces szünet követi, ami után jön a 30 perces hallott szöveg értése és a 60 perces íráskészség.

Középszinten az I. feladatlapra (olvasott szöveg értése) 33 pontot, a II. feladatlapra (nyelvhelyesség) 18 pontot, a III. feladatlapra (hallott szöveg érteése) 33 pontot és a IV. feladatlapra (íráskészség) szintén 33 pontot kaphattok. Ez összesen 117 pont.

Cikksorozatunk első részében már írtunk arról, hogyan érdemes az angolérettségi első két feladatlapjára gyakorolni, milyen kérdések lehetnek benne és mire kell figyelnetek a megoldás során. A szaktanár tanácsait és tippjeit itt elolvashatjátok. A második részben végigvettük a hallás utáni szövegértés feladait, legfontosabb részeit és azt, mire érdemes figyelni. Ezt itt olvashatjátok végig. A harmadik cikkünkben pedig arról volt szó, hogyan kell levelet írni a középszintű angolérettségin. Mire kell figyelni a szövegalkotási feladatoknál és hogyan gyakorolhattok a vizsgák előtt. Ezt itt nézhetitek meg.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.