Milyen lesz a hallás utáni szövegértés az angolérettségin? Szabályok és tanácsok egy helyen Érettségi-felvételi
Eduline

Milyen lesz a hallás utáni szövegértés az angolérettségin? Szabályok és tanácsok egy helyen

Milyen témák, feladatok és szövegek kerülhetnek elő a középszintű angolérettségi harmadik feladatsorában? Cikksorozatunk második részében arra keresünk választ, hogyan érdemes a hallott szöveg értéséből álló feladatrészt megoldani és mikre kell figyelni. Ahogy már megszokhattátok, ebben is Mongyi Norbert a budapesti Eötvös József Gimnázium angol és francia szakos tanára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Tanárképző Központjának oktatója, az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója ad nektek tippeket.

Korábban már írtunk arról, hogyan érdemes az angolérettségi első két feladatlapjára gyakorolni, milyen kérdések lehetnek benne és mire kell figyelnetek a megoldás során. A szaktanár tanácsait és tippjeit a cikksorozat első részében elolvashatjátok. Most azt gyűjtöttük össze, hogy a harmadik - hallott szöveg értése - feladatrészben milyen szövegek kerülhetnek elő és hogyan készülhettek az utolsó héten is.

Milyen lesz a hallás utáni szövegértés?

"A hallott szöveg értése vizsgarészben hallható stúdiófelvételek egy vagy több anyanyelvi beszélő közvetítésével hangzik el. Középszinten hétköznapi nyelven, normál tempóban elmondott, a standard kiejtésekhez közel álló szövegeket hallhatok, emelt szinten a szöveg jellegének megfelelően változatos tempójú, tartalmilag és szerkezetileg összetett hangfelvételekkel van dolgunk" - mondja A szövegfajták középszinten: közérdekű bejelentések, közlemények és utasítások (pl. pályaudvaron, repülőtéren, áruházban), rögzített telefonos szövegek (pl. üzenetrögzítő, információs szolgálatok: útinformáció, menetrend), médiaközlemények (pl. időjárás-jelentés, reklám, programismertetés, rövid hír) beszélgetések, telefonbeszélgetések műsorrészletek riportok, interjúk beszámolók lehetnek. Emelt szinten mind ezek mellett hallhatunk összetettebb, az általános érdeklődésre számot tartó témáról szóló ismeretterjesztő szövegeket is.

A rendelkezésre álló idő alatt lesz lehetőségetek alaposan értelmezni az instrukciót, valamint akár kétszer is elolvasni a feladatokat - mondja az angoltanár. "A feladatban szereplő itemek sorrendje a szövegben azonos sorrendben elhangzottak szerint van összeállítva. A kétszeri meghallgatásból az első alkalommal egyben halljátok majd a felvételt, másodjára pedig kisebb megszakításokkal, hogy közben a válaszokat már be tudjátok írni a megfelelő helyre. Ha csak betűt kell beírni, érdemes nyomtatott nagybetűt használni. A beírást igénylő megoldásoknál mindig a szövegben elhangzott szavakat használjátok. Szövegkiegészítésnél ügyeljetek arra, hogy a szavak illeszkedjenek a megadott szöveghez. A feladatokat kizárólag tartalmi szempontok alapján értékelik, azaz a helyesírási hibákat csak akkor veszik figyelembe, ha azok a válasz érthetőségét akadályozzák" - hangsúlyozza.

A szaktanár azt tanácsolja, hogy ha végképp nem értettétek a szövegben elhangzott elemet, amit a válaszban kérnek, próbáljátok meg magatoktól, a szövegkörnyezet és a szöveg témája alapján kiegészíteni. Nem érdemes szabadon hagyni egyetlen helyet sem, a rossz beírt válaszért pontlevonás nem jár, csak nem kaphattok érte pontot.

Gyakorlásként nézhettek sorozatokat angolul (lehetőleg felirat nélkül, hiszen ha azt olvassátok, az olvasott szövegértésetek fejlődik inkább), különböző témájú TED videókat, vagy feliratkozhattok Youtuberek csatornáira és nézhetitek a vlogjaikat is. Egy-egy ilyen videós naplóbejegyzésből sok új szót, kifejezést lehet elsajátítani, megfigyelhetitek az anyanyelvi beszélő hanglejtését és kiejtését - tanácsolja Mongyi Norbert.

angolérettséi írásbeli tanácsok

Milyen feladatok lehetnek az idei angolérettségi első két feladatlapjában? Cikksorozatunk első részében összeszedtük, hogyan érdemes gyakorolni az olvasott szöveg értésére és a nyelvhelyességi feladatsorra - ehhez Mongyi Norbert a budapesti Eötvös József Gimnázium angol és francia szakos tanára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Tanárképző Központjának oktatója, az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója ad nektek tippeket.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.