Így készülhettek az angolérettségire - ezeket a tanácsokat érdemes megfogadni Érettségi-felvételi
Eduline

Így készülhettek az angolérettségire - ezeket a tanácsokat érdemes megfogadni

Milyen feladatok lehetnek az idei angolérettségi első két feladatlapjában? Cikksorozatunk első részében összeszedtük, hogyan érdemes gyakorolni az olvasott szöveg értésére és a nyelvhelyességi feladatsorra - ehhez Mongyi Norbert a budapesti Eötvös József Gimnázium angol és francia szakos tanára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Tanárképző Központjának oktatója, az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója ad nektek tippeket.

A kétszintű angol nyelvi érettségi általános követelményei - a többi élő idegen nyelvi érettségi vizsgához hasonlóan - a középszinten a B1-es, emelt szint pedig a B2-es szintnek felel meg. Fontos, hogy a vizsga egynyelvű, tehát közvetítési vagy tömörítési készséget nem mér. Középszinten a nyelvi érettségik 180 percig, emelt szinten 240 percig tartanak. Ez alatt kell az érettségizőknek mind két szinten 4 feladatlapot megoldaniuk: egy olvasott szöveg értése, egy nyelvhelyesség, egy hallott szöveg érése és egy íráskészség feladatsort. Az olvasott szövegre 60, a nyelvhelyességre 30 percetek lesz. Ezt egy 15 perces szünet követi, ami után jön a 30 perces hallott szöveg értése és a 60 perces íráskészség.

Középszinten az I. feladatlapra (olvasott szöveg értése) 33 pontot, a II. feladatlapra (nyelvhelyesség) 18 pontot, a III. feladatlapra (hallott szöveg érteése) 33 pontot és a IV. feladatlapra (íráskészség) szintén 33 pontot kaphattok. Ez összesen 117 pont.

"Az olvasott szöveg értése vizsgarészben használt szövegek megértéséhez nincs szükség az érettségi vizsga általános műveltségi szintjét meghaladó ismeretekre" - mondta az Eduline-nak Mongyi Norbert. "Ez a rész tartalmazhat azonban olyan szavakat, kifejezéseket, szerkezeteket, amelyek ismerete nem követelmény az adott vizsgaszinten és ezek megértése nem is szükséges az adott feladat sikeres megoldásához." A hétköznapi nyelven íródott középszinten a következő szövegfajták fordulhatnak elő - sorolja az angoltanár: utasítások (pl. használati utasítások), tájékoztató szövegek (pl. hirdetés, menetrend, prospektus, műsorfüzet), levelek, újságcikkek (pl. hír, beszámoló, riport), ismeretterjesztő szövegek vagy egyszerű elbeszélő szövegek, esetleg irodalmi szövegek. Emelt szinten ezek mellett találkozhattok még publicisztikai írásokkal is - emelte ki.

Mire kell figyelni az első feladtlapnál?

Minden esetben, mielőtt hozzáláttok a feladat megoldásához, az instrukció értelmezése után, érdemes a szöveget egyszer úgy átfutni, hogy a szöveg gondolatmenetét nagyjából megértsétek - tanácsolja a budapesti Eötvös József Gimnázium tanára. "Miről van szó? Mi történt? Kik a szereplők? Ekkor még ne vegyétek figyelembe a szöveget kísérő feladatokat. Figyeljetek azonban arra, hogy túl sok időt ne veszítsetek ezzel. A második, alapos olvasás előtt nézzétek meg, mik a végrehajtandó feladatok: rövid válaszokat kell-e adni, esetleg tartalmi összefoglalót kell-e kiegészíteni, stb." Így kiszűrhetitek a részinformációkat.

A válaszokat igyekezzetek helyesírási hiba nélkül a megadott helyre beírni. Bár ebben a vizsgarészben - a rövid választ igénylő, valamint a mondatkiegészítéses feladatoknál - a válaszokat csak tartalmi szempontok alapján értékelik - mondja az angoltanár - hozzátéve, hogy abban az esetben ha a hibák a válasz érthetőségét akadályozzák, akkor a nyelvtani és a helyesírási hibákat is figyelembe veszik. "Az esetleges helyesírási és nyelvtani hibák ellenére is pontot kaptok tehát, ha válaszotokból megállapítható, hogy megértettétek a szöveget. Nem kaphattok viszont pontot, ha az utasításban megadott szószámot túllépitek, még akkor sem, ha a válasz egyébként helyes. Pontot veszítetek akkor is, ha valamelyik kérdésre több választ írtok be úgy is, ha a többféle változat között a helyes megoldás is szerepel."

Milyen trükkök vannak a nyelhelyességnél?

A nyelvhelyesség vizsgarészben használt szövegek vagy szövegrészletek nehézségi foka alacsonyabb, mint az olvasott szöveg megértését mérő feladatoknál - magyarázza Mongyi Norbert. A feladatok megoldásakor legtöbbször igeidők, igeneves szerkezetek, feltételes mód, függő beszéd, szenvedő szerkezet, melléknevek alakjai, főnevek és prepozíciós szerkezetek felismerése, kiegészítése vagy létrehozása lesz a dolgotok. "Gyakran fordul elő olyan feladat is, ahol megadott szavakból szóképzéssel  kell a szövegbe nyelvtanilag és jelentéstanilag illő elemeket elhelyeznetek. Itt is azt javaslom, hogy az instrukció értelmezése után, egyszer fussátok át a szöveget, majd kezdjétek el az alapos feladatmegoldást. Figyeljetek arra is, hogy a nyelvhelyességi vagy helyesírási szempontból hibás megoldás nem fogadható el. A brit és amerikai helyesírást a megoldókulcs általában figyelembe veszi, ennek értelmében pl. a realise és a realize is helyes megoldás" - mondja.

Ehhez a vizsgarészhez azon túl, hogy a gyakorlás során megoldjátok az Oktatási Hivatal honlapján elérhető korábbi feladatsorokat, érdemes az iskolában használt nyelvkönyvi Use of English, más néven Language Elements feladatokat is elővenni, újra átnézni - tanácsolja az angoltanár. Az érettségin előforduló nyelvhelyességi feladattípusok ugyanis sokszor megegyeznek az iskolákban használt nyelvkönyvekben találhatókkal.

Tippek az utolsó hétre: ezeket kell átnézni a matekérettségi előtt

Hamarosan elérkezik a pillanat, amikor a végzős diákoknak túl kell esniük életük első nagy vizsgahelyzetén, és meg kell írniuk az érettségi vizsgákat. Most a Studium Generale (SG) matematika szekciójának vezetője adott tanácsokat, miket érdemes összeszednetek az érettségi előtt.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.