Külföldi továbbtanulás a koronavírus alatt: ezeket tudnotok kell, ha felvételiztek Érettségi-felvételi
Eduline

Külföldi továbbtanulás a koronavírus alatt: ezeket tudnotok kell, ha felvételiztek

Évek óta egyre több magyar diák kezdi meg egyetemi tanulmányait külföldön. Kivételes helyzetben vannak azok, akik idén ősszel külföldi egyetemen terveznek továbbtanulni, hiszen az ő jelentkezésüket, felvételijüket és egyetemkezdésüket jelentősen befolyásolja a koronavírus elterjedése.

A legtöbb nyugat-európai országban elkezdték a felvételi interjúkat telefonon vagy online bonyolítani. Az egyetemek késlekednek a felvételi döntéssel: a brit egyetemi felvételi rendszer már meghosszabbította a határidőket mind a felvételi döntést, mind a diákok egyetemválasztását illetően, míg a holland egyetemek meghosszabbították a jelentkezés határidejét. A már felvett diákok nyílt napjait mindenütt virtuálisan tartják meg, vagy elhalasztották - szedte össze a legfontosabb infókat az Euroexam International go2uni csapata.

A követelményrendszer is változik: az amerikai, nyugat-európai egyetemeken nagy százalékban tanulnak külföldi diákok, ezért a felvételi osztályok figyelembe veszik az egyes országok iskolabezárásait, érettségikkel kapcsolatos döntéseit, a nyelvvizsga-központok bezárását, egyes nyári felvételi vizsgák törlését (pl az amerikai SAT vagy a brit STEP vizsgáét).
Az egyetemek ezért kitolhatják a nyelvi követelmények határidejét, eltörölhetik ezt a követelményt, vagy vizsgáztathatnak maguk is. Amennyiben késve, vagy egyáltalán nem tudsz érettségizni, az egyetemeknek több információ alapján is dönthetnek a felvételedről: a megjósolt jegyeidből, a motivációs levélből, tanári ajánlásból, önéletrajzból; megkereshetik az ajánlódat is új információkért, fontos, hogy ő fel legyen erre készülve, és elérje a megadott (akár iskolai) levelező rendszerét.

Néhány egyetem már jelezte, hogy lehetséges, hogy a már felvett diákok szállásfoglalásában is késések vagy problémák fognak fellépni, az egyetemek dolgoznak a megoldásán. Végül, ha még ősszel is fennáll a kiutazási korlátozás, az egyetemek online is megkezdhetik az oktatást, hiszen már most is így tanítanak.

Hogyan készülhettek, ha külföldre jelentkeztetek?

A Cambridge-i Egyetem azt ajánlja a leendő elsőéveseinek, hogy rendszeresen írjanak le minden fontos történést, mert ezeket esetleg bekérhetik tőlük. Ezt érdemes megfogadni bármelyik külföldi egyetemre készülőnek, és naplót készíteni a következőkről: mikor volt az iskolabezárás, milyen lehetőségeitek vannak a tanulásban vagy éppen van-e megfelelő eszközöd a távoktatáshoz. Az is fontos lehet, hogy részt vesztek-e az érettségin és mi lesz akkor, ha nem adják ki a hivatalos (lepecsételt) bizonyítványod.

Nagyon fontos az is, hogy folyamatosan figyeljétek a híreket az érettségiről és a nyelvvizsgákról is. Lépjetek kapcsolatba az egyetemmel, amennyiben online nyelvvizsgát szeretnétek tenni. Az IELTS híreit a British Council oldalán, a TOEFL új táv-vizsgájáról pedig itt olvashattok.

Persze nem csak az érettségi és a nyelvvizsga a fontos, érdemes amúgy is felvenni a kapcsolatot az egyetemetekkel, és kövesétek célországotok hivatalos szerveinek híreit is. Rendszeresen ellenőrizd az emaileket (minden mappád), és kövesd az egyetem honlapját, Twitter-, Insta- vagy Facebook oldalát. Ha kérdésed van, az adott tanszék felvételi csoportjának írj, de légy türelmes, nem fognak gyorsan válaszolni - tanácsolja a go2uni csapata.

Hol találtok hivatalos infókat?

Az Egyesült Királyságba készülőknek a UCAS és a Department for Education oldalát érdemes követni. A Hollandiába felvételizőknek érdemes tudni, hogy a legtöbb programra meghosszabbították a jelentkezési határidőt, erről az Association of Universities in the Netherlands és The Ministry of Education, Culture and Science számol be. Ausztriában a Federal Ministry on Education, Science and Research fog hasznos információkat közölni. Dániába készülőknek érdemes a Danish Ministry of Higher Education and Science híreit követni. Az USA-ban az oktatás nem a szövetségi kormányzat, hanem az államok hatásköre, ezért egyrészt az adott állam honlapját, másrészt a konkrét egyetem honlapját vagy közösségi média jelenlétét érdemes követni.

Friss felmérés: 10-ből 9-en nyelvvizsgáznának online

Tízből kilencen szívesen kipróbálnák az otthonról letehető, online nyelvvizsgát, ehhez szükséges eszközeik is megvannak. A megkérdezettek kétharmada továbbra is komplex vizsgát tenne - ez derül ki az Euroexam International felméréséből.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.