Előfordulhat, hogy valakinek nem sikerül az érettségi és olyan eset is lehet, amikor elkezditek az érettségi vizsgákat, de valamilyen okból nem tudjátok befejezni. Megnéztük, hogy mi a teendő ezekben az esetekben.
Első körben fontos tisztázni, hogy mi a különbség a javító és a pótló érettségi vizsga között. A javító érettségi vizsgát abban az esetben tehettek, ha felróható okból meg sem kezdtétek a vizsgákat, vagy megkezdtétek, de nem tudtátok befejezni. Javító érettségi vizsgát csak a következő vizsgaidőszakban tehettek, az éppen folyamatban lévő vizsga ideje alatt nincs rá lehetőségeket. Ha javító vizsgát tesztek, akkor függetlenül a korábbi eredményektől minden vizsgarészt meg kell ismételnetek.
A pótló érettségi vizsga az, amikor rajtatok kívülálló okokból meg sem kezdtétek a vizsgákat, vagy megkezdtétek, de nem tudtátok befejezni. Ebben az esetben az iskolátok igazgatója engedélyezheti, hogy a megszakadt vizsgátokat ugyanabban a vizsgaidőszakban folytassátok, amiben megkezdtétek.
Ha a vizsgatárgyban nincs szóbeli rész, akkor az igazgató engedélyezheti, hogy az adott tárgy helyett másik válasszatok. (Az igazgató az Oktatási Hivatal és a kormányhivatal egyidejű döntése és azonnali értesítése mellett engedélyezheti.) Ez a szabály csak olyan tantárgyaknál alkalmazható, ahol a vizsgaleírásban nem szerepel szóbeli vizsga, ilyen például a matematika középszintű vizsga esetén. Ha új tantárgyat kell választanotok, de annak az írásbeli vizsgája már megtörtént, akkor az írásbelit szóbeli vizsgával pótolhatjátok.
Ha a pótló érettségi vizsgán már korábban sikeresen teljesítettétek a vizsgarészeket, akkor azokat nem kell újból megcsinálni. Arról nyilatkoznotok kell, hogy kéritek-e a már teljesített vizsgarész beszámítását. Minden olyan körülmény fel nem róható, vagyis saját hibán kívüli oknak tekinthető, aminek bekövetkezése nem a ti hibátok, nem szándékos, gondatlan magatartás eredménye - írja az Oktatási Hivatal.
Mesterképzésre felvételiztek? Itt vannak a pontszámítási szabályok
Már van egy diplomátok, de továbbtanulnátok? Ha mesterképzésre felvételiztek, ezt fontos ismernetek. Mutatjuk a pontszámítási szabályokat és azt, hogy milyen szempontok alapján rangsorolják a jelentkezőket.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |