Pénteken a horvát, a német, a román, a szerb és a szlovák nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2018/2019-es tanév május-júniusi érettségi időszaka. Az idén 1158 helyszínen várhatóan mintegy 111 100-an adnak számot tudásukról.
Az Oktatási Hivatal csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a vizsgákat május 3. és június 28. között a középiskolák és a kormányhivatalok szervezik, lebonyolításukban 3149 érettségi vizsgabizottság működik közre. Az írásbeliket május 3. és 24., az emelt szintű szóbeliket június 5. és 13., a középszintű szóbeliket pedig június 17. és 28. között tartják.
Az érettségizők közül mintegy 71 400 végzős középiskolás ebben az időszakban tesz vizsgát hagyományos értelemben. Rajtuk kívül - élve az érettségi vizsgarendszer lehetőségeivel - mintegy 39 700-an tesznek majd legalább egy tárgyból valamilyen típusú vizsgát.
A jelentkezők összesen várhatóan csaknem 395 000 vizsgát tesznek: mintegy 43 300-at emelt szinten, 351 700-at pedig középszinten.
A diákok választásai alapján - az idegen nyelven teljesítendő tárgyakat külön számolva - 175 tárgyból tesznek középszintű, 96-ból emelt szintű érettségit. Csak azokból a tárgyakból lehet emelt szinten érettségizni, amelyek a felsőoktatási felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők.
Ez a legfontosabb tanács a matekérettségi előtt: az idő elég lesz, ne pánikolj
A középszinten vizsgázóknak elegendő szokott lenni a 180 perc a feladatok megoldására - véli a Studium Generale (SG) Matematika Szekciójának vezetője, aki szerint így is könnyen el lehet fáradni az írásbeli végére, úgyhogy vizet és szőlőcukrot érdemes vinni a vizsgára.
A közleményben kitértek arra is: ebben a vizsgaidőszakban rendes, előrehozott, szintemelő, kiegészítő, ismétlő, pótló és javító vizsgára jelentkezhettek az érettségizők. Rendes vizsgából lesz a legtöbb: az érettségizők 342 600 ilyen vizsgát tesznek majd (az összes megmérettetés 87 százaléka). A középiskolák alacsonyabb évfolyamaira járó diákok 28 400 előrehozott vizsgára készülhetnek (a vizsgák 7 százaléka). A már érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők közel 12 100 ismétlő vagy kiegészítő érettségi vizsgára jelentkeztek (a vizsgák 3 százaléka). A szintemelő vizsgák száma 8100 (a vizsgák 2 százaléka): ezt a típust azok választották, akik az adott tárgyból már rendelkeznek középszintű eredménnyel, és most magasabb szinten is megmérettetik magukat.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |