Ilyen lesz a 2011-es Pont Ott Parti: két hét múlva kiderül, kit hova vettek fel Érettségi-felvételi
Eduline

Ilyen lesz a 2011-es Pont Ott Parti: két hét múlva kiderül, kit hova vettek fel

Két hét múlva, július 21-én hirdetik ki a 2011-es felvételi ponthatárokat – a szokásos izgulós-feszültségoldós Pont Ott Partit idén a Millenárison rendezik meg. Délután négytől koncertek és előadások kezdődnek, a lényeg este nyolckor jön, ekkor jelennek meg a kivetítőkön az első ponthatárok.

„Idén a koncertek mellett több szakmai programot is szervezünk a felvételizőknek, információkat szerezhetnek a diákigazolvány igényléséről, a hallgatói önkormányzatok működéséről, a külföldi ösztöndíjakról és tanulmányutakról. HR-szakemberek fognak beszélni arról, hogyan érdemes szakmai gyakorlatot választani, mi kerüljön bele az önéletrajzba, mi alapján választ egy cég két ugyanolyan végzettségű pályakezdő közül” – mondta az eduline-nak Dávid Szonja, az Educatio Nonprofit Kft. kommunikációs osztályvezetője. A Pont Ott Parti idén a Millenárison lesz, a programok délután négykor kezdődnek, az első ponthatárok nyolc órakor jelennek meg a kivetítőkön.

Pont Ott Parti 2010-ben. Idén nem a Corvin sétányon, hanem a Millenárison rendezik meg

A legnépszerűbb szakok, egyetemek, főiskolák

Gazdálkodási és menedzsment, turizmus és vendéglátás, pénzügy és számvitel, mérnök informatikus, gépészmérnök, kommunikáció és médiatudomány, kereskedelem és marketing – ezek a 2011-es felvételi legnépszerűbb alapképzései. A legnagyobb nyertes a művészeti és művészetközvetítési terület, ahol idén kilenc-tíz százalékkal nőtt a jelentkezők száma, de az orvosi és egészségtudományi, a természettudományi, a műszaki és az informatikai szakokat is többen választották, mint 2010-ben. Pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatod ki, a 2010-es felvételi ponthatárokat pedig itt nézheted át.

A bölcsészettudományi és társadalomtudományi karokon kevesebben szeretnének továbbtanulni, a felvételizők száma kilenc-tíz százalékkal csökkent – igaz, ezeken a területeken az államilag finanszírozott helyek számát is csökkentette a kormány. Bölcsészeti szakokra a 2010-es létszámnál háromszázötvennel, társadalomtudományi képzésekre hatszázötvennel kevesebb elsőévest vehetnek fel az egyetemek és főiskolák.

A gazdasági karok 1350-nel kevesebb gólyára számíthatnak szeptembertől, az agrár, a műszaki és a jogi képzésre felvehető diákok létszáma nem változik, emelkedik viszont az elsőévesek száma a pedagógiai (1800 fő helyett 2000), az orvosi (2100 fő helyett 3100), a természettudományi (4200 fő helyett 5200), a művészeti (520 fő helyett 570) és az informatika (4700 fő helyett 6400) alapszakokon.

Nagy lesz a verseny az államilag finanszírozott hallgatói helyekért

A legtöbb felvételizőt vonzó egyetemek, főiskolák listája aligha okozott bárkinek is meglepetést: ahogy az előző években, úgy idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetemre adták be a legtöbben a jelentkezésüket. Az ELTE-t a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem követi.

A 2010-es 56 ezres felsőoktatási keretszámot 53 ezerre csökkentette a kormány, vagyis valószínűleg nagy lesz a verseny az államilag finanszírozott helyekért. 40 610 hallgató alapszakon, 2840-en egységes, osztatlan képzésen, 10 ezren felsőfokú szakképzésben, 19 600-an pedig mesterszakon tanulhatnak szeptembertől. A 2011-es felvételi eljárásban több mint 140 ezren jelentkeztek valamelyik egyetemre vagy főiskolára.

eduline

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.