Kiszivárgott tételsorok, ellopott feladatlapok és megoldókulcsok, lefizetett iskolaigazgatók - Romániában, Szlovákiában és Oroszországban sem megy mindig olajozottan az érettségi. Összegyűjtöttük az elmúlt évek legnagyobb érettségi botrányait.
Eugen Jurzyca tárcavezető szerint a helyes megoldás kiszivárogtatása miatt nem kell megismételni a vizsgát, a diákoknak ugyanis több tesztsort készítettek, így nem mindegyik végzős középiskolás járt jól az idő előtt nyilvánosságra hozott megoldásokkal. Nem ez volt az egyetlen érettségi botrány az elmúlt években: a romániai és az orosz végzősök is komoly fejtörést okoztak a vizsgák szervezőinek. A kiszivárogtatott feladatsorról bővebben itt olvashatsz.
Csúszópénz a jobb jegyért
2010 decemberében két-két év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek két kolozsvári iskolaigazgatót, akik különböző összegekért cserébe jobb jegyet adtak a diákoknak az érettségin. Az ügyészek szerint a két pedagógus a „megrendelők” feladatlapját egy másik, előre kitöltött tesztre cserélték – balszerencséjükre a romániai oktatási hivatal az elmúlt évek szabálytalanságai miatt alaposabban ellenőrizték a középiskolákat, így a két tanár is gyorsan lebukott. Egyikőjük állítólag több mint tízezer eurót, vagyis 2 600 000 forintnak megfelelő összeget szedett be az érettségizőktől. A Kolozs megyei törvényszél első fokon két év és nyolc hónap, illetve két év és három hónap letöltenő börtönbüntetésre ítélte a két iskolaigazgatót – most azonban újratárgyalják az ügyet. A megvesztegetett iskolaigazgatókról bővebben itt olvashatsz.
Nem ez volt az egyetlen botrány a 2010-es romániai érettségin. A Kovászna megyei végzős középiskolások az elmúlt évek legrosszabb eredményét produkálták a 2010-es tavaszi vizsgákon: a diákok 72 százaléka ment át az érettségin, két sepsiszentgyörgyi iskolában azonban kivétel nélkül mindenki megbukott. A tanfelügyelőség közvetlenül az érettségi időszak lezárása után kezdett vizsgálatba, összefoglalójukban az szerepel: az érintett intézmények tanulóinak többsége hátrányos helyzetű családban nőtt fel, sokan faluról ingáznak minden nap, a szülők nagy része pedig soha nem vesz részt az iskolai fogadóórákon és szülői értekezleteken, így kevés információjuk van gyerekeik tanulmányi eredményéről.
Oroszország: öngyilkosság és csalások sorozata
2010-ben három diáköngyilkosságot is összefüggésbe hoztak a megváltozott érettségi szabályokkal Oroszországban: sokak szerint a központi érettségi 2009-ben bevezett rendszere miatt elviselhetetlenné vált a diákokra nehezedő nyomás, egy 16 éves fiú a rosszul sikerült oroszteszt miatt ugrott ki családja hatodik emeleti lakásának ablakából.
Az új rendszer ráadásul az érettségivel összefüggő korrupciót sem fogta vissza: 2009-ben komoly gyanút keltett, hogy Észak-Kaukázusban kiemelkedően jó vizsgaeredmények születtek, a diákokról azonban az egyetemen hamar kiderült, oroszul alig tudnak írni és olvasni. Volt olyan régió, ahol a kitűnőre értékelt történelem- és biológiatesztek felét újra kellett pontozni. Moszkvában egy-egy ötös érettségiért tantárgyanként 40-60 ezer rubelt fizetnek a trükköző diákok.
eduline