Ezeken a képzési területeken tanul a legtöbb egyetemista önköltséges formában
Van, ahol a hallgatók több mint 70 százaléka önköltséges formában tanul.
Van, ahol a hallgatók több mint 70 százaléka önköltséges formában tanul.
Az ország legolcsóbb és legdrágább képzése között több mint 31 millió forint a különbség.
A felsőoktatási tanulmányok megkezdése gyakran együtt jár az önálló élet elindításával is. Önköltséges és államilag finanszírozott képzés mellett is előfordulhatnak nagyobb kiadások. Szerencsére ezekre a helyzetekre is van megoldás.
A 2024-es felvételi eljárásban tavalyhoz képest több állami ösztöndíjas helyet biztosított az állam, de a felvételizők egyötödének még így is eléggé mélyen a zsebükbe kell nyúlnia, hogy kifizethessék az egyetemi oktatást.
Államilag támogatott vagy önköltségesként tanultok? Mindkettő finanszírozási formából át lehet kerülni a másikba. Mutatjuk, mit kell tudnotok az egyetemi átsorolásról.
200 ezer forintos képzést alig találni, átlagosan 300-400 ezer forintot kell félévente fizetni a tandíjakért. Megnéztük, mennyit kell fizetnie azoknak a frissen felvett hallgatóknak, akik a nappali alapképzésüket önköltséges formában fogják végezni szeptembertől az egyetemen.
A népszerűbb egyetemek közül egyedül a Pázmányon találtunk állami ösztöndíjas bölcsészképzést. A legtöbb egyetem csak önköltséges szakokat indít a bölcsészkarán.
Nem vettek fel állami ösztöndíjas szakra? Nem kell aggódni, hoztunk pár ösztöndíjat, amelyeket akkor is megigényelhettek, ha önköltséges képzésben fogtok tanulni.
Informatikus, mérnök és orvosi képzésen is volt olyan egyetem, ahol az önköltséges szak ponthatárát sokkal magasabbra tették, mint az államilag finanszírozottét. Bár a legtöbb esetben az államin szokták meghúzni a magasabb ponthatárokat, idén is találtunk olyan helyeket, ahol ez fordítva történt.
A szakot először 2023-ban indították, és állami ösztöndíjas formában nem is elérhető.
A félévente több százezres önköltséges képzések komoly anyagi terhet jelenthetnek a hallgatók számára. Megmutatjuk, hogy milyen lehetőségetek van, ha csak önköltséges képzésre vesznek fel és hitelt igényelnétek a továbbtanulás finanszírozására.
Az „olcsóbb” önköltséges egyetemi képzések is 200-300 ezer forintba kerülnek, azonban ennek akár a négyszeresét is elkérhetik más szakokon. Mélyen a zsebükbe kell nyúlni azoknak, aki művészeti vagy angol nyelvű gazdasági képzést szeretne végezni, és nem állami ösztöndíjas.
„Lényegében amióta van ChatGPT, azóta minden egyes kompetenciamérésen használtuk” – mesélte a lapunknak egy Budapesti gimnázium 11-es diákja. Azt is hozzátette, hogy alig van olyan diák, aki ne így tenne.