"Semmit sem tudtam, anya" - volt olyan diák, aki sírva jött ki a kompetenciamérésről
Egy negyedikes, kitűnő tanuló teljesen összetört lelkileg, miután megírta a kompetenciamérést.
Egy negyedikes, kitűnő tanuló teljesen összetört lelkileg, miután megírta a kompetenciamérést.
Mindig az utolsó pillanatban értek be reggel az iskolába? Nehezen megy a nyári szünet után a visszarázódás a hétköznapokba? Összegyűjtöttünk 7+1 tippet.
Kiegyensúlyozottabb munka és magánélet, kevesebb stressz és hatékonyabb munkavégzés - csak néhány előny, amit azok a cégek a tapasztalnak, ahol bevezették a négynapos munkahetet. Azonban a gyakorlatban nem olyan könnyű megvalósítani, így itthon is van olyan cég, ahol a próbálkozás kudarcba fulladt.
Négyes-ötös tanulóként az elvárthoz képest rosszabbul sikerült a központi írásbeli? Hogyan lehet feldolgozni a kudarcot? Milyen eszközökkel tud a szülő vagy a pedagógus segítséget nyújtani a diákoknak? A témában Eppel-Pásztor Adrienn pedagógiai szakpszichológust kérdeztük.
Január 20-án, szombaton délelőtt írják a központi felvételit azok a nyolcadikosok, hatodikosok vagy negyedikesek, akik a következő évben középiskolában folytatnák a tanulmányaikat. Hoztunk néhány tippet a stresszoldáshoz, hogy minél gördülékenyebben menjen az írásbeli.
Túlzott lelkesedéssel kezdődik, majd frusztrációval, motiválatlansággal, csendes kilépéssel, végül pedig felmondással, vagy komoly egészségügyi problémákkal végződik. A burnout-szindróma, vagyis kiégés 2019 óta hivatalosan is elismert egészségügyi állapot, ami fizikailag és szellemileg is megterheli a munkavállalókat. Kiváltképp, ha pályakezdőkről van szó.
Komoly problémát jelenthet a kiégés már a legfiatalabbaknál is. A korai iskolakezdés, társadalmi problémák, és az asszertív kommunikáció hiánya tovább növelheti a szorongást.
A munkahelyi stressz a munkavállalók 77 százaléka tapasztalta már élete során - derült ki az Amerikai Pszichológiai Társaság 2023-as felméréséből.
Súlyos probléma a hallgatók kiégése, ami kevéssé meglepő, ha a naponta 4-8 órában folyamatosan teljesítménykényszerben lévő tanulókat nézzük, akiknek az egyetem egy munkahelyhez hasonló stresszt okozhat. Rengeteg minden segíthet a sporttól a humorig, de ha felismerjük magunkon a „burnout” tüneteit, érdemes szakember segítségét kérni.
Nehéz az egyetem, közeledik az érettségi, emelkednek az árak, konfliktusba kerültetek egy közeli ismerőssel, háború zajlik a szomszédban – ezek mind hozzájárulnak a stressz kialakulásához, ami lényegesen megnehezíti a mindennapokat.
Persze ezt is csak mértékkel érdemes "fogyasztani".
Jön, vagy már javában tart az egyetemi vizsgaidőszak - a sok stresszhelyzet komolyan érinti az egyetemistákat.
Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.