#híres_tudósok_feleségei

Campus life Kurucz Tünde

Az atombomba anyja, aki sohasem kapta meg a Nobel-díjat

Lise Meitner neve sokak számára ismeretlen, pedig annak idején ő volt az, aki nélkül nem írhatták volna le a világon elsőként a maghasadás elméletét. Az ezért járó Nobel-díjat kollégája és barátja, Otto Hahn vehette át. A maghasadás felfedezése körül azóta is vita dúl, sokak szerint a díj elmaradása a Nobel-bizottság részéről a kirívó rasszizmus és szexizmus egyik legrosszabb példája.

Campus life Kurucz Tünde

Marie Curie – egy sugárzó tehetségű polihisztor, aki be akarta olvasztani a Nobel-díjait

Sorozatunkban most egy olyan, „sugárzó” tehetségű tudósról lesz szó, aki nem maradt a férje árnyékában. Ő volt az első nő, aki megkapta a Nobel-díjat 1903-ban. Marie Curie felfedezőkedvéért és tudományos eredményeiért az életével fizetett, halálát olyan betegség okozta, ami a sugárzásnak való kitettségtől alakult ki.

Campus life Kurucz Tünde

Mileva Marić: az elfelejtett tudós, aki még Einsteinnél is jobb volt fizikából

Ki emlékszik ma Mileva Marićra, a zseniális szerb tudósra, aki férjével együtt megalkotta a modern fizika világképét? Szinte senki, aminek elsősorban az az oka, hogy minden tudományos eredményét, publikációját és találmányát a férje, Einstein nevén nyújtották be. Új sorozatunkban híres tudósok kevésbé ismert feleségeit mutatjuk be, akiknek nemcsak az volt a dolguk, hogy esténként meleg vacsorát tegyenek az asztalra, hanem a tudományos életben is bizonyítottak.

Campus life Kurucz Tünde

Az asszony, aki segített Szilárd Leónak kigyógyulni a rákból

Inkább életre szóló barátság, mint szenvedélyes szerelem kötötte össze a XX. század egyik legnagyobb koponyáját, Szilárd Leót Gertrude "Trude" Weiss-szel. Több évtizeden keresztül inspirálták egymást és hatottak egymásra. Mikor Szilárd rákos lett, közösen dolgozták ki a betegség radioterápiás kezelését. Új sorozatunkban híres tudósok kevésbé ismert feleségeit mutatjuk be, akiknek nemcsak az volt a dolguk, hogy esténként meleg vacsorát tegyenek az asztalra, hanem a tudományos életben is bizonyítottak.

Campus life Kurucz Tünde

„Én lettem Jani kísérleti nyula” – Dán Klára, Neumann János felesége írta az első modern számítógépes kódot

Kaszinók, partik, négy férj és egy kis kódolás - minden ma futó számítógépes program Dán Klára több mint hetven évvel ezelőtt írt kódján alapszik. Története ugyanolyan elismerést érdemelne, mint férjéé, a polihisztor Neumann Jánosé. Új sorozatunkban híres tudósok kevésbé ismert feleségeit mutatjuk be, akiknek nemcsak az volt a dolguk, hogy esténként meleg vacsorát tegyenek az asztalra, hanem a tudományos életben is bizonyítottak.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.