3,4 milliárd forintos adóssága van a Klebelsberg Központnak
Míg a köznevelésben egyre gyűlik az adósság összege, a másik tárcához tartozó szakképzésben ez ismeretlen fogalom.
Míg a köznevelésben egyre gyűlik az adósság összege, a másik tárcához tartozó szakképzésben ez ismeretlen fogalom.
Holott a kormánytól tavaly decemberben 1800 millió forintot kaptak az adósságok rendezésére.
Bár a tartozások nagy részét sikerült rendezni decemberben, de januártól ismét elkezdhetik halmozni az adósságokat a tankerületek.
Október végére további 300 millió forinttal nőtt a tankerületi központok lejárt adóssága, ami így már összesen 1,6 milliárd forint volt.
Több tankerületi központnál költségvetési felügyelők ellenőrzik a gazdálkodást, mert túl sok tartozást halmoztak fel.
Több mint 70 milliárd forintnyi rezsitartozást halmoztak fel az állami intézmények, ebből 14 milliárd a közoktatásé.
Csaknem kilencvenhét százalékkal csökkent a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) adóssága a február közepi állapothoz képest, az akkori 17 milliárd helyett jelenleg 620 millió forint a lejárt tartozásállomány - nyilatkozta a Magyar Idők csütörtöki számában az oktatásért felelős államtitkár.
Bár a Kliknek van jogi osztálya, ott csak kevesen dolgoznak, ezért sok ügyet kiszerveztek. A Népszabadság szerint 2013 és 2015 között összesen 221,5 milliót költöttek el ügyvédi megbízásokra.
Pontot tett a számháború végére Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, az egész oktatási ágazat nem 100, nem 130 vagy 143, hanem 270 milliárddal kap többet jövőre. Az elmúlt évek alultervezettségének mehet elébe a kormány a vártnál nagyobb bővítéssel, de jövőre még marad a Klik intézménye is.
Csaknem a harmadára, 5,2 milliárd forintra csökkent a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) tartozása március végére - értesült a Magyar Idők.
Az adósságok törlesztése után 21 milliárd forint marad a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ kasszájában, azonban kérdés, hogy milyen szerkezeti átalakításokra hajlandó a kormány, illetve mire lehet elég az összeg. A kormány minden esetre eltökéltnek látszik abban, hogy legalább rövid távon rendezze a Klik anyagi helyzetét.
Abszurd helyzeteket okozott számos szakképző iskolánál az állami fenntartóhoz való átszervezés, a Klik rengeteg szakképzéshez tartozó járulékos költséget nem fizetett ki, így viszont egyes szakképzések lényegében értelmetlenné váltak. Egy iskolában a péktanoncoknak ki kellett dobniuk a kenyértésztát, mert nem működhetett a kemence és a hűtő, ráadásul így értékesíteni sem tudták a kész terméket.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.