Visszaköveteli a tandíját egy hallgató, miután rajtakapta professzorát, hogy a ChatGPT-vel értékelte a beadandót Campus life
Rodler Lili

Visszaköveteli a tandíját egy hallgató, miután rajtakapta professzorát, hogy a ChatGPT-vel értékelte a beadandót

Az egyetem szabályzata is tiltja, hogy feltüntetés nélkül használják a mesterséges intelligenciát, és a tanár folyamatosan hangoztatta a hallgatóinak, hogy ne használják a feladataik elvégzésére.

A neves Northeastern Egyetem egyik hallgatója követeli vissza a tandíját, miután azon kapta a tanárát, hogy a ChatGPT használatával értékeltette és íratta a válaszlevelét a dolgozatára – írta a New York Times.

Ella Stapleton, a Northeastern üzleti karának végzős hallgatója februárban arra lett figyelmes, hogy a beadandójában tanára széljegyzetei között közvetlenül a ChatGPT-nek feltett kérdések találhatóak. Például olyan, hogy „minden területet fejts ki". Vagy, hogy „légy részletesebb és konkrétabb”, amit a mesterséges intelligenciára jellemző pontokba szedett válaszok követtek.

Megírta a ChatGPT a magyarérettségi novellaelemzését és témakifejtő esszéjét, de a témája "valamilyen másik Örkény lehetett"

A lány szerint a professzor arra is kérte a mesterséges intelligenciát, hogy adjon néhány „nagyon kedves, biztató visszajelzést” a munkájára.

A tanár órai anyagaiban is sokszor vettek észre furcsán megfogalmazott kérdéseket, torz képeket, amelyeken például plusz egy végtaggal ábrázolt személyek voltak láthatók. Elgépelésekből sem volt hiány és sok esetben a ChatGPT-s hivatkozások is benne maradtak a prezentációiban.

Ez utóbbi még nem is feltétlenül lett volna hibás eljárás, ám az egyetem szabályzata szigorúan tiltja, hogy előzetes feltüntetés nélkül használják a mesterséges intelligenciát a beadandóikhoz, vagy egyéb iskolai feladataikhoz. A professzor pedig ennek nem tett eleget. Arról már nem is beszélve, hogy ő maga is többször hangoztatta, hogy a hallgatói nem használhatnak MI-t – tette hozzá Stapleton a lapnak.

A Cambridge-re és az MIT-re is felvettek egy magyar diáklányt

A kettősmérce miatt a hallgató panaszt tett az oktatóval szemben és követeli vissza a tandíját, ami valamivel több mint 8 ezer dollár, azaz úgy 3 millió forint körül lehet.

A Times elérte a tanárt, Rick Arrowoodot, aki elismerte a történteket és hozzátette, hogy egyszerre több mesterséges intelligencia platformot is használt, illetve elismerte az átláthatóság szükségességét a tanári oldalról is.

A történtekhez csak annyit fűzött hozzá a lapnak, hogy:

„Utólag… bárcsak alaposabban átnéztem volna”.

A lap számára később kiderült, hogy a lány követelését a Northeastern Egyetem elutasította. Indokot azonban nem fűztek hozzá.