Hamis online információk kiszűrésére fejlesztettek tananyagot diákoknak Campus life
Gál Luca

Hamis online információk kiszűrésére fejlesztettek tananyagot diákoknak

Egyre több megtévesztő fotó, videó és hír jelenik meg az interneten, ezért kulcsfontosságú, hogy felismerjük a hamis tartalmakat.

Hogyan ellenőrizzünk egy gyanús online tartalmat? Hogyan keressünk eredményesen a Google-ben? Mire jó és mire nem a ChatGPT? Hogyan ellenőrizzük egy fotó eredetiségét, és milyen eszközök segítik a mesterséges intelligencia által generált képek felismerését? - többek között ezekhez nyújt segítséget a Detekto.hu.

A tananyagokat az Idea Alapítvány fejlesztette, melyek célja felkészíteni a 13-16 diákokat arra, hogy önállóan is képesek legyenek az online médiakörnyezetben tájékozódni.

Korábbi cikkünkben már bemutattuk az alapítvány diákoknak szóló anyagait: Az álhírekkel szemben senki sem védett teljesen.

Az új tananyagok között a FILTER nevű tartalomellenőrzési útmutatóval is megismerkedhetnek a diákok. Ennek alapja, hogy mindig ellenőrizzük:

  • F - a forrást
  • I - a tartalom keletkezésének időpontját
  • L - a tartalom logikáját
  • T - foglalkoztak-e már vele tényellenőrzők
  • E - kelt-e bennünk érzelmet, emóciót
  • R - résztehajló-e a tartalom

A kurzusok az önálló tanulást támogatják, de több ponton is kapcsolódnak az iskolai oktatáshoz. A korábbi tananyagok a hamis tartalmak jellemzőire, a minőségi hírek ismérveire és a kritikus gondolkodás fontosságára fókuszáltak. Az új anyagok viszont gyakorlati példákkal segítik a tudás elmélyítését.

A tananyagok és feladatsorok elérhetők a Detekto.hu weboldalon.