Sokszor mondják, hogy régen minden jobb volt, de vajon igaz lehet? Az biztos, hogy megvan a maga szépsége és hangulata, ha régi képeket nézegetünk.
A Fortepan abba a szerencsés helyzetbe hoz minket, hogy szinte bármiről találhatunk régi képeket. Korábban a budapesti egyetemekről készítettünk egy válogatást, hogy hogyan is néztek ki, milyen változásokon mentek keresztül közel 100-150 év alatt.
Az ünnepre való tekintettel kiválogattunk egy karácsonyi képsorozatot, amik segítségével megidézhetjük az elmúlt idők karácsonyát. Kezdjük is a sort rögtön az 1900-as évek elején 1906-ban. A kép, a kornak megfelelően, képeslapszerűen van megkomponálva. Valószínűleg az újszülött első karácsonyát örökítette meg.
A következő pillanatkép 1910-ből maradt ránk és nagy eséllyel egy orvoskarácsonyt mutat be. Hasonlóan a ma is tartott ünnepségekhez, itt is az látszik, hogy a doktorok egy csoportban összegyűlnek és pár pohár bor mellett kellemesen elbeszélgetnek.
1914-ben sem maradt el az ünnepi megemlékezés. Akkoriban a Szent Margitsziget Gyógyfürdő Rt. irodaházában hadikórház üzemelt. A későbbiekben vendéglő lett belőle, majd a Magyar Atlétikai Club klubháza. De ’14-ben még itt adták át a sebesült tiszteknek az ajándékokat.
Ugyanebben az évben készült a kép is a Vigadóban, ahol feldíszített karácsonyfák hada várta, ajándékok kíséretében a hadbavonult katonák gyerekeit. Az ünnepség az Ezer karácsonyfa nevet viselte.
1936-ban még gyönyörű hótakaró borította az utcákat. A képen éppen a Belgrád – akkor még Ferenc József – rakparton karácsonyfákat vásároltak az emberek.
A ’40-es években pedig ilyen ajándékok kerültek a fa alá.
De akkoriban a vasútmodelleknek is nagy divatja volt.
1954-ben Szentendrén ilyen izgatottsággal nézegették a kirakatot a fiatalok.
Nem csak a Lendvay utca 13. alatt, az Ódry Árpád Színészotthonban volt ’57-ben nagy divat a rengeteg angyalhaj a fákon. Szinte minden háztartásban ezüst, arany vagy halovány kék műanyag angyalhajakat aggattak a karácsonyfákra.
A képen Gobbi Hilda és Kende Paula színművésznők láthatóak, az otthonban tartott karácsonyi ünnepségen.
1969-ben pedig ilyen bőséges kirakatokkal csábították be az embereket.
A Szerencsi Csokoládégyár még most is készít a karácsonyi időszakra édességeket. 1979-ben ilyen felhozatallal lehetett őket megtalálni a boltokban.
Ismerős a plakát? 1982-ben Tóth József Füles fényképész ezt a képet komponálta karácsonyi reklámnak a Skálacoop áruházak és a Szövetkezeti áruházak számára. A képen látható minden elem a valódi méretében látható, és saját maga állította össze a kép kompozícióját.
Végül pedig ’89-ben ilyen ünnepi asztallal készültek a karácsonyi vacsorára.