A halak viselkedését kutatja mesterséges intelligenciával a magyar diáklány, aki részt vett a Nobel-díj átadásán Campus life
Kurucz Tünde

A halak viselkedését kutatja mesterséges intelligenciával a magyar diáklány, aki részt vett a Nobel-díj átadásán

Csáki Dominika nemcsak Nobel-díjas tudósokkal beszélgethetett, hanem előadást is tartott svéd diákoknak.

Csáki Dominika, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium diákja, a Magyar Innovációs Szövetség delegáltjaként képviselte Magyarországot a 2024. december 4-11. között megrendezett Stockholm International Youth Science Seminar-on (SIYSS).

Az esemény zárásaként részt vett a rangos Nobel-díj átadási ceremónián és banketten is. Dominika nem először ér el kiemelkedő eredményt: a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia versenyzőjeként, valamint a XXIV. Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciájának első helyezettjeként is bizonyította tehetségét.

A SIYSS-et 1976 óta a Svéd Fiatal Tudósok Szövetsége szervezi, célja a tudományok iránt érdeklődő fiatalok inspirálása és tudományos karrierjük előmozdítása. A rendezvényen évente több mint húsz fiatal kutató vesz részt a világ különböző tájairól, akik kimagasló eredményeket értek el saját szakterületükön. Magyarországot 2001 óta minden évben egy fiatal tehetség képviseli, idén Dominika kapta meg ezt az elismerést különleges kutatása miatt, amely mesterséges intelligencia segítségével vizsgálja halfajták viselkedését.

Dominika a rendezvényen „Halak jelleme: mélytanulási algoritmusok alkalmazása komplex viselkedésformák non-invazív elemzésére” címmel tartott előadást. Kutatási eredményeit poszter formájában is bemutatta, amelyet több mint ezer svéd diák tekinthetett meg. A szeminárium résztvevői személyesen találkozhattak David Bakerrel, az idei kémiai Nobel-díj egyik nyertesével, aki szintén előadást tartott.

A diáklány részt vett a „Nobel Reception” állófogadáson, ahol Nobel-díjas kutatókkal is beszélgethetett.