A világon elsőként neveltek holdtalajban magot termő növényt a MATE kutatói Campus life
Tornyos Kata

A világon elsőként neveltek holdtalajban magot termő növényt a MATE kutatói

A magokat jövőre az űrbe is fel szeretnék juttatni.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) egyedülálló módon sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket nevelni, ráadásul a növények annyira jól érezték magukat a szokatlan körülmények között, hogy három életképes maggal is megajándékozták a MATE kutatóit, amelyre eddig világszinten még nem volt példa – olvasható az egyetem honlapján.

A NASA korábban közzétett egy listát arról, hogy melyek azok a növények, amelyek valószínűleg alkalmasak lehetnek életben maradni a Holdon. Sok féle kritériumnak kell megfelelniük a növényeknek, ilyen többek között a kevés vízszükséglet, az átlagostól nagyobb arányú oxigéntermelés, a fogyaszthatóság, továbbá az is, hogy kösse meg az illékony szerves vegyületeket a környezetében. Alkalmas lehet például a zsálya, a rukkola vagy éppen a mustár, amelyek az utolsó rostán is fennmaradtak.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakértői vizsgálódásaik során sikeresen bebizonyították, hogy az ajánlott növények sorából a mustár emelkedik ki leginkább. Biztató eredményeket kaptak arra vonatkozóan, hogy a mustármag sikeresen kihajtott és növekedett minimális víz hozzáadása mellett is a holdtalajban. A kutatók arra is rávilágítottak, hogy mindenképpen zárt környezet – barlang vagy hegybe fúrt alagút – szükséges a növényeknek ahhoz, hogy sikeresen kifejlődhessenek a Holdon, hiszen a sugárzás ellenkező esetben megölné őket.

A magok elemzése jelenleg is zajlik:

„további fontos kérdéseket szükséges megvizsgálni a három kikelt mag kapcsán, ilyenek például, hogy felvesznek-e mérgező nehézfémeket esetleg a talajból, és ebből adódóan emberi fogyasztásra alkalmasak maradnak-e”

– tájékoztatott Dr. Barkó György, az egyetem tudományos főmunkatársa. A vizsgálati eredmények az év végére várhatóak.

A kutatókat foglalkoztató másik lényeges kérdés, hogy a magok űrbe való feljuttatása után történik-e velük valamilyen változás, például életképesek maradnak-e az utazást követően is. Emiatt Dr. Barkó György és csapata jövő év februárjában egy különleges kísérletre készülnek: egy Falcon 9 típusú rakéta segítségével terveznek mustármagokat feljuttatni az űrbe, majd egy orbitális pálya megtétele után visszajuttatni őket a Földre.