Amikor a kávé már luxusnak számít – teszteltük, milyen kollégistaként heti 10 ezer forintból változatosan enni Campus life
Rodler Lili

Amikor a kávé már luxusnak számít – teszteltük, milyen kollégistaként heti 10 ezer forintból változatosan enni

Tételezzük fel, hogy hónap vége van. Az ösztöndíjból már nincs sok a számlánkon. Kipróbáltuk, hogy heti 10 ezer forintból mennyire változatosan lehet enni . Azt hiszem nem árulunk zsákbamacskát, ha azt mondjuk, nem volt egyszerű.

A kollégiumi kajafelhozatal tele van lemondásokkal. Nincsenek óriási adagok, ha mindent saját pénzből kell megoldani. Nem lehet a legjobb minőségű alapanyagokat beszerezni, és sajnos van arra is példa, hogy a napi három étkezés nem feltétlenül jön össze.

Arra adtuk a fejünket, hogy teszünk egy kísérletet és megnézzük, hogy egy hétre 10 ezer forintból mennyire lehet változatosan étkezni. A legegyszerűbb kolikaják helyett próbáltunk olyan ételekhez hasonlókat készíteni, amit az Eduline-on megjelent korábbi cikkünkben összegyűjtöttünk.

Mi fér bele 10 ezer forintba?

Maga a főzés nem okozott túl nagy gondot, a tervezés viszont annál inkább. Hosszas gondolkodást igényelt, hogy mi is az, ami belefér a pénzügyi keretbe.

Az már az első pillanatban világossá vált, hogy el kell engedni bizonyos dolgokat. Ilyenek például a szénsavas üdítők és a gyümölcslevek, illetve a kávé. Ez utóbbi, akárhol is vesszük – mert sok esetben a kollégiumokban nem nagyon található kávéfőző – nagyon megdobja az alapkiadásokat. Például egy kávé tejjel alsó hangon is 350-650 forint között mozog, ami luxusnak számít hó végén egy egyetemistának. Így végig csak csapvizet ittunk.

A 3-4 napig is elegendő nagy fazék paprikáskrumpli helyett úgy döntöttünk, próbálunk változatosan zöldséget, gyümölcsöt, húst, tojást és tejterméket is enni, így az alábbi listát állítottuk össze.

 

A szupermarketben bevásárolt tételek

Ami egyedüli luxusként úgy ítéltük, hogy beleférhet, az a spéci amerikai chips, amit szintén felhasználtunk az egyik ételbe alapanyagként.

Ami nem szerepelt a bevásárlólistán, mivel volt a konyhánkban: 5 darab banán, egy vekni kenyér, leveskocka és egy 10 darabos S/M méretű tojás. Ezeknek az élelmiszereknek az árait összeszedtük a szupermarketben tett látogatásunk alatt, és a végső kalkulációban hozzáadtuk a már elköltött 8.353 forinthoz.

Kolimenü egy hétre

 

Hétfő: Reggelire a vekni kenyérből készült egy sonkás, sajtos szendvics. Sem a sonkát, sem a sajtot nem lehetett benne túlzásba vinni, hiszen akkor nem marad a hét többi napjára, de még így is egy picit túl is léptük a meghatározott keretet.

 

Az összesütött szendvics

Ebédre egy kollégiumi tortilla tekercsnek keresztelt ételt alkottunk. Került bele egy kevés a 78 dkg csirkéből, a paprikából, a salátából, a reszelt sajtból és egy sok-sok nappal korábban a birtokunkba került majonézből, illetve a chipsből.

 

Tortilla összetekerés előtt

Összetekerés után

Vacsorára nem ettünk semmit.

 

Kedd: Szendvics helyett egy banánnal indítottuk a napot. Az első éhséget elverte, de még jól esett volna pár falat.

Ebédre a tegnapi tortillában használt salátának a maradékát használtuk fel. Megfőztünk hat tojást a tízből, hogy holnap reggelire is legyen, és ebből kettőt később egy korábbi hamburgerezésből maradt kis dobozos majonézzel összekevertük, ezzel majonézes tojást alkotva. Hozzá, hogy legyen egy kis húsbevitelünk is, a tegnap megsütött csirkéből melegítettünk rá egy kis adagot, illetve pirítottunk egy szelet kenyeret, amit aztán rá kockáztunk.

 

Tajásos saláta sülthússal

Vacsorára a maradék négy tojásból kettőt, sóval és borssal ettünk.

 

Szerda: Mivel tegnap vacsorára is főtt tojás volt, így úgy gondoltuk nem lenne szerencsés a szerdát is azzal kezdeni. Visszatértünk a hétfői menühöz, így egy összesütött szendviccsel kezdtük a napot. Ezúttal magunkhoz vettünk még egy banánt is, amit tízóraiként építettünk be az étkezésbe.

A főtt tojással ennek ellenére kezdenünk kellett valamit, így az ebédnél egy egyszerűsített kollégista ramenre esett a választásunk. Instant leves, kis szójaszósz, egy főtt tojás és mivel hétfőn a 78 dkg csirke felét készítettük el csak, így ma a maradékot is megsütöttük. Abból kockáztunk a levesbe is, hogy a tésztán és a tojáson kívül még egy fokkal tartalmasabbá tegyük.

 

Kollégista ramen

Ez annyira jól sikerült, hogy vacsorára sem éheztünk meg, így azt egyszerűen kihagytuk.

 

Csütörtök: Reggelire az utolsó darab tojást is megettük, és a hét elején vett öt darab banánból a harmadikat.

Ebédre, ami megint csak estebédre sikeredett, szintén instant tésztát csináltunk, de ezúttal nem leves formájában. Egy egyszerű, kevés összetevős pirított tésztát készítettünk. Az előző nap lesütött hús maradékát, a megfőtt és a levesporral fűszerezett tésztába forgattuk. Egy kis szójaszósz hozzáadásával és a maradék paprikával egy ugyancsak telítő étel lett a végeredmény, így a vacsora ezúttal is elmaradt.

 

kollégista pirított tészta

 

Péntek + hétvége: A kezdeti tervezési fázisban eldöntöttük, hogy a hétvégén egy olyan nagy adag ételt szeretnénk készíteni, ami megint csak nem klasszikusnak számít, de több napra elég.

Egy banánnal és egy szendviccsel kezdtük a napot, amit talán nem is kell mondanunk, de így a kísérlet végére eléggé meguntunk. Ebédre viszont különleges ínyencségként egy nagy fazék egyszerűsített francia hagymalevest készítettünk.

Az egyszerűsítés abban rejlett, hogy kakukkfű, fehérbor és brandy hiányában maradtunk a leveskockánál és az egyébként is rendelkezésre álló sónál, borsnál és fűszerpaprikánál. Az adagok tálalásánál pedig a maradék zacskós reszelt sajtot tökéletesen bele lehetett olvasztani. Megettük az utolsó szelet kenyeret is a leveshez.

 

Francia hagymaleves egyszerűsítve

Vacsorára még szombaton egy klasszikus sós-borsos rántottát készítettünk, illetve reggelire az utolsó banán is elkelt. Így vasárnapra csak a leves maradt.

 

Tanulság

A felhasznált pénzösszeg végül összesen 10.210 forint volt, tehát 210 forinttal léptük át a meghatározott keretet.

Az egyik legnagyobb tanulsága a kísérletnek, hogy muszáj határokat húzni és prioritásokat állítani az élelmiszerekkel kapcsolatban. Egy biztos, tízezer forintból egy héten keresztül, változatosan étkezni úgy, hogy jól is lakjunk, rettenetesen nehéz.

Arról nem beszélve, hogy a jelenlegi árak mellett muszáj dolgozniuk a hallgatóknak vagy felvenniük a Diákhitelt, hogy tudják finanszírozni a kiadásaikat, és még emellett is előfordulhat, ha a kollégista hétvégére nem látogat haza a családjához, akkor lehet éhezni fog. Akkor pedig pláne ha a szülei nem küldenek dobozokban melegételt.