Így szabályoznák a megújuló KRESZ-ben az elektromos rollerek használatát Campus life
Gál Luca

Így szabályoznák a megújuló KRESZ-ben az elektromos rollerek használatát

Életkorhoz kötnék a használatot és megszabnák, hol lehetne közlekedni a rollerekkel.

Két kategóriára bontanák az elektromos rollereket és aszerint szabályoznák azok használatát az utakon – számolt be a Telex arról a nemrég megszervezett beszélgetésről, amelyet a KRESZ szabályainak frissítése kapcsán szerveztek.

A KRESZ-előírások megújítása miatt csütörtökön háttérbeszélgetést tartott a változásokat előkészítő Építési és Közlekedési Minisztérium, illetve a Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet.

A közlekedési szabályok frissítésén dolgozó csoport a beszélgetés során kitért az elektromos rollerek szabályozására is. Miután július 16-tól kötelezővé tették a biztosításkötést a nagyobb teljesítményű elektromos rollerek, nem volt meglepő, hogy hamarosan a közlekedési szabályokba is bekerül ennek az eszköznek a használata.

Major Róbert ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi kar Közbiztonsági Tanszékvezetője szerint azonban ahhoz, hogy új szabályokat tudjanak rá alkotni, először magukat a járműveket kell definiálni.

Így a jelenlegi elképzelés szerint a jogszabályban motoros rollernek fognak minősülni:

  • az 1000 wattnál kisebb teljesítményű,
  • vagy 35 kilónál könnyebb,
  • síkúton, önerőből 25 km/óra sebességnél nem gyorsabb,
  • legalább kétkerekű, egy tengelyen kormányzott, vezetőjét állva szállító járművek.

A nagy teljesítményű motoros rollerek pedig azok fognak számítani, amelyek meghaladják ezeket a határokat.

Bár a kisebb teljesítményű rollerek használatát nem tervezik jogosítványhoz kötni, azonban az elképzelés szerint csak 12 éves kor felett lehetne azokat használni.

Emellett azt is megszabnák, hogy csak olyan helyeken lehetne a járműveket használni, ahol kerékpározni is szabad. Főútvonalakon pedig csak akkor mehetnek, ha ott van kerékpáros felfestés. Ilyen esetben pedig már kötelező lenne a védőfelszerelés használata is.

A Telex beszámolója szerint az erősebb elektromos rollerek zöme a segédmotor-kategóriába tartozna, ami azt jelentené, hogy a már kötelező biztosítás mellett előírnák a bukósisak használatát is.

Ezeknek a rollereknek a legnagyobb sebessége pedig a kategóriának megfelelően 40 km/óra lenne, amivel nem hajthatnának fel gyalog- és kerékpárútra, járdára és kerékpársávra, lakott területen kívül pedig szintén nem mehetnének a kerékpárúton.