Unalom a nyári szünetben - mit tehetünk ellene? Campus life
Tornyos Kata

Unalom a nyári szünetben - mit tehetünk ellene?

A legtöbb diák számára a pihenésről szól a nyári szünet, a szülőknek viszont lehet nem ez jut először eszükbe a legmelegebb hónapokkal kapcsolatban. Több mint két hónap szünetet kapnak a gyerekek, akiket nem mindig egyszerű szórakoztatni. Hoztunk néhány ötletet, amivel lefoglalhatjátok őket néhány órára.

A szerencsésebb szülők meg tudják oldani, hogy otthonról dolgozzanak a nyári szünetben, de a munka mellett kevesebbet tudnak foglalkozni a gyerekekkel napközben. Elképzelhető, hogy benyitnak a szobájuba és azt látják, hogy az ágyon fekve telefonoznak, videókat néznek, chatelnek vagy éppen a monitort bámulva videójátékoznak. Az előbb ábrázolt szituáció sok apukának és anyukának ismerős lehet, a hosszú nyári szünetben gyakran előfordul, hogy jobb híján a digitális eszközökkel foglalják el magukat a gyerekek.

A videójáték-függőség a WHO által elismert mentális rendellenesség. A sok játék önmagában nem jelent betegséget, annál is inkább, mert a játék számos képességet fejleszthet, az SZTE TTIK Informatikai Intézet tanulmánya szerint például a kreativitást, problémamegoldó gondolkodást és a gyors döntéshozatalt is.

Az ELTE Pszichológia Intézetének kutatásai alapján a legfontosabb motivációk, amiért az emberek játszanak, a fejlődés, menekülés a mindennapi nehézségek elől, feszültséglevezetés, versengés és státusz, izgalom, kapcsolatépítés, unaloműzés. A kutatásból az is kiderül, hogy az élménykeresőbb emberek sokkal motiváltabbak a számítógépes játékok használata iránt, továbbá függőség szempontjából veszélyezettebbek azok, akik kevésbé elégedettek az életükkel.

Ráadásul a fiatalok alig több mint ötöde végez elegendő fizikai aktivitást, az elmúlt 20 évben pedig a fiúk és a lányok esetében is növekedtek a túlsúlyosság arányszámai - világít rá a legfrissebb HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) kutatás. A felmérésből az is kiderül, hogy csupán a tanulók valamivel több mint ötöde, 21,3 százaléka mozog az egészségügyi ajánlásoknak megfelelő elegendő mennyiséget, azaz naponta legalább 60 percet, a soha nem mozgók aránya pedig 8 százalék. A diákok harmada (33,0%) testmozgás helyett sok, vagy szinte az összes szabadidejét ülve tölti, többségét ráadásul képernyőhasználattal. A legjobb időszak a változtatásra a nyár lehet. Bohus Noémi személyi edzővel korábbi cikkünkben utánajártunk, hogyan érdemes elkezdeni.

Ebben a cikkünkben pedig összegyűjtöttünk néhány programötletet, amikkel akár otthon is leköthetitek a gyerekeket:

Só-liszt gyurma

Tökéletes időeltöltés, hiszen nem csak gyurmázhatnak a gyerekek, de már az is kihívás, hogy nekik kell összekeverni az alábbi hozzávalókból:

  • 20 dkg liszt
  • 20 dkg apró szemű só
  • 125 ml víz
  • 1,5-2 evőkanál étolaj

Mivel gyorsan kiszárad a gyurma, ezért az elkészített formákat akár ki is festhetitek.

Pizzasütés

A kelesztésnél kell majd egy kis türelem, de egy közös főzés mindig feldobja a napot. Gyűjtsetek mindenféle feltétet, például szalámit, sajtot, olivabogyót, paradicsomot, articsókát, rukkolát és már kezdhetitek is az egyedi pizzák összeállítását.

Jégkrém készítés

Nagyon egyszerű, néhány hozzávaló elég hozzá, mégis nagy sikerélmény, amikor kiveszitek a fagyasztóból. Rengeteg boltban lehet kapni nyáron műanyag vagy szilkonos jégkrémformákat. Ezeket megtölthetitek üditővel, limonádéval vagy akár joghurttal is és rakhattok bele mindenféle gyümölcsöt. Pár óra alatt megfagy és már ehető is ez a frissítő nyári desszert.

Medence

Nem lehet minden nap a strandra járni, pedig a jelenlegi hőségben a legtöbben most szívesen lennének a vízparton. Elég borsos ára tud lenni a beépített medencéknek és a nagyobb felállíthatók sem kifejezetten olcsók, viszont kisebb felfújhatós medencéket már néhány ezer forintért lehet kapni az áruházakban. Ha úszni nem is, de pancsoláshoz mindenképp alkalmas, de ugyanúgy jó, sokszor pedig még mókásabb alternatíva lehet a kerti slag is a hűsöléshez.

Termesszetek valamilyen növényt!

Bár az a hidelem, hogy ősszel vagy tavasz elején érdemes ültetni, vannak növények, amelyek akár augusztusban is termeszthetők: rukkolát, bazsalikomot, céklát is el lehet ilyenkor vetni. De akár sárgarépával, uborkával és póréhagymával is próbálkozhattok.

Bicikli, tollas

A sporttevékenységek is jó szórakozást nyújthatnak a gyerekeknek az árnyékban, vagy az esti órákban. Úszni is elmehettek, ehhez összegyűjtöttünk korábban néhány strandot, ahol ingyen vagy olcsón csobbanhattok.

Piknikezzetek!

Fogjatok egy pokrócot, csináljatok pár szendvicset, tegyetek el gyümölcsöket, készítsetek egy friss limonádét és már kezdődhet is a piknik. Nagyon hangulatos lehet a szabadban enni, akár a saját kertetekről vagy egy parkról van szó.

Mozimaraton

Elmehettek valamelyik moziba is (ott legalább garantáltan hűvös lesz), de ha nem szeretnétek kimozdulni, akkor akár otthon is elindíthattok egy filmet egy adag popcorn társaságában. A Segítség, felnőttem, Toy Story, Delfines kaland, Mamma Mia!, Énekelj, Coco, A leleményes Hugo és Az igazi csoda vagy a Mary Poppins nem csak a gyerekeknek, de még a felnőtteknek is tetszhet.

Vízilufi-csata

Már töltögetni is izgalmas a vízilufikat, bár megkötni őket nem mindig egyszerű, de megéri megküzdeni vele, mert a nagy melegben kifejezetten jól esik egy-egy szétplaccsanó lufi. Ha többen vagytok, akkor akár csapatokba is szerveződhettek és kezdődhet is a játék.

Fényképes napló a nyárról

A nyár mindig tele van emlékekkel, ezeket a pillanatokat jó lehet megörökíteni az utókornak. Az egész család számára érdekes lehet vezetni a szünidő történéseit, és ehhez remek megoldás a naplóvezetés. Ha szépen kidíszítitek és rajzoltok is bele, akkor kretívkodásnak is megfelel.

Iratkozzatok be a helyi könyvtárba!

Az olvasás fontos a gyerekeknél nem csak a szövegértés, de a képzelőerő fejlesztése miatt is. Azoknak, akik szinte falják a könyveket megéri beiratkozni a helyi könyvtárba. Már csak azért is, mert így egy kis felelősséget is tanulhatnak a gyerekek, hiszen oda kell figyelniük, hogy időben visszakerüljön a kikölcsönzött könyv a polcokra.