Ásatás, intrika és mitológia – a hőség ellen Agatha Christie-vel Campus life
Rodler Lili

Ásatás, intrika és mitológia – a hőség ellen Agatha Christie-vel

Ha nyár, akkor nyugalom, ha nyugalom, akkor olvasás, és ha olvasás, akkor krimi! Hoztunk nektek három Christie-regényt, amivel átvészelhetitek a kánikulát.

A krimi királynőjének minden története csavaros, olvasmányos és a nyomozó karaktereit is könnyen meg lehet szeretni. A jól ismert Halál a Níluson, Tíz kicsi néger és Gyilkosság az Orient Expresszen helyett most ajánlunk három kevésbé ismert krimit az írónőtől egy hűsítő jegestea mellé.

Gyilkosság Mezopotámiában

A történet fő helyszíne egy régészeti ásatás Irakban, ahol a neves régész, Dr. Leidner és csapata dolgozik. A regény egy új ápolónő, Amy Leatheran szemszögéből íródik, aki Dr. Leidner feleségének, Louisának a gondozására érkezik a táborba. Louisa szorongásos tüneteket mutat, és félti az életét. Azt állítja, hogy fenyegető leveleket kapott, amelyek rég halottnak hitt férjétől származhatnak.

A feszültség fokozódik, amikor Louisa Leidnert meggyilkolják. Hercule Poirot éppen a közelben tartózkodik, így meghívják, hogy nyomozzon az ügyben. Poirot módszeresen kikérdezi az ásatáson dolgozókat, és megpróbálja összerakni a gyilkosság rejtélyét. Ahogy Poirot halad előre a nyomozásban, kiderül, hogy a tábor minden lakójának van valami titkolni valója, és senki sem az, akinek látszik.

Szenvedély, irigység és személyes indítékok is lapulnak a gyilkosság hátterében, ami nem könnyíti meg a történet kibogozását. Poirot mindezt festői környezetben teszi, és szinte mi is érezhetjük a Tigris folyó hűs vizét és a régészeti leleteket takaró por és a kor illatát.

Eljöttek Bagdadba

Christie kalandregénye kémkedésről és nemzetközi intrikákról szól. A történet középpontjában egy fiatal nő, Victoria Jones áll, aki Bagdadba utazik egy hirtelen döntést követően. Ott összefut egy titokzatos férfival, akibe beleszeret, és belekeveredik egy veszélyes összeesküvésbe.

A történet azzal kezdődik, hogy Victoria találkozik Edwarddal, egy vonzó fiatal férfival, és úgy dönt, hogy utána megy Bagdadba. Amikor megérkezik, kiderül, hogy Edward egy nagy politikai és kémkedési ügybe keveredett. Victoria véletlenül tudomást szerez egy titkos találkozóról, amely a világ sorsát befolyásolhatja. Ahogy egyre mélyebbre merül az eseményekben, rájön, hogy különböző országok titkosszolgálatai és különböző bűnözői csoportok is részt vesznek a háttérben zajló játékban.

A regény olvasása során együtt vághatjuk ki magunkat Victoriával az életveszélyes szituációkból és ismerhetjük meg Bagdad színes utcáit. Ha esetleg jobban szeretitek a kémtörténeteket, amiket átitattak rejtélyekkel és szerelemmel, akkor ebbe érdemes beleolvasnotok.

Hercules munkái

Ez a regénye igazából egy novelláskötet, amely tizenkét történetet tartalmaz. Ezek a történetek Hercule Poirot kalandjait mesélik el, amelyeket az ókori görög mitológiai Herkules tizenkét próbája ihletett.

A könyv bevezetőjében Poirot úgy dönt, hogy visszavonulása előtt teljesít egy utolsó kihívást: megold tizenkét különböző esetet Ezek mindegyike valamilyen módon párhuzamba állítható Herkules egyik próbatételével:

  • A nemeai oroszlán: Poirot egy eltűnt kutyus ügyében nyomoz, amely gazdag tulajdonosához tartozik.
  • A lernai hydra: Poirot egy ártatlan férfi hírnevének védelmében lép közbe, akit méregkeveréssel vádolnak.
  • Az árkádiai szarvas: Poirot segít megtalálni egy eltűnt nővért.
  • Az erymanthosi vadkan: Poirot egy bűnözőt üldöz egy távoli svájci hegyi faluba.
  • Augias istállója: Poirot egy korrupt politikai szervezetet tisztít meg.
  • A stymphalisi madarak: Poirot megment két fiatal nőt egy veszélyes társaságból.
  • A krétai bika: Poirot megment egy fiatalembert egy pszichiátriai kezelés alól, amelyre igazából nem is volt szüksége.
  • Diomedes lovai: Poirot leleplez egy kábítószer-kereskedő bandát.
  • Hippolyte öve: Poirot segít egy fiatal nő ékszereinek visszaszerzésében.
  • Geryon gulyája: Poirot felszámol egy bűnszervezetet.
  • Hesperisek almái: Poirot megtalál egy fontos tudományos dokumentumot.
  • Cerberus foglyul ejtése: Poirot leleplez egy gonosz szektát.

A történetek önállóan is élvezhetőek, viszont a regény egészben olvasva alkotja azt az ívet, amelyre igazából hivatott: megmutatni hogyan is dolgoznak Poirot híres szürke agysejtjei illetve, hogy Agatha Christie módfelett ügyesen adaptálja a klasszikus mitológiai témákat modern bűnügyi történetekké.