Oktatóvideót készített a Semmelweis Egyetem a kullancsok megfelelő eltávolításához Campus life
Székács Linda

Oktatóvideót készített a Semmelweis Egyetem a kullancsok megfelelő eltávolításához

Elég lehet csak a játszótérre kimenni, vagy a szabadban kirándulni ahhoz, hogy kullancs menjen az emberbe. Az élősködő szakszerű eltávolításához a Semmelweis Egyetem oktatóvideót készített.

"A kullancsok csaknem háromszáz betegséget terjesztenek, ám ezek közül az emberre csak néhány veszélyes. Hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás" - írja a honlapján közzétett bejegyzésében a Semmelweis Egyetem.

Dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza szerint minél tovább van a bőrünkben a kullancs, annál inkább nő a fertőzés veszélye. Ezért rendkívül fontos a vérszívó minél hamarabbi, szakszerű eltávolítása, amihez a patikákban kapható kifejezetten erre a célra gyártott csipesz vagy kanál, de ezek hiányában kézzel is eltávolítható a parazita.

"Fontos, hogy eltávolításkor a kullancsnak csak a fejét szorítsuk meg, a törzsének egyidejű összenyomása nélkül, mivel a kórokozók a kullancs belső szerveiben találhatóak, a nyomással viszont öklendezésre kényszerítjük az állatot, ami növeli a fertőzés kockázatát" - mondja a bőrgyógyász.

Hogy az eltávolítás mindenképp szakszerűen történjen, az egyetem az alábbi oktatóvideót készítette:

 

A szakember szerint az állat eltávolítását követően fontos a csípés helyét fertőtlenítővel kezelni, ügyelni kell ugyanakkor arra, hogy ez ne valamilyen szteroidos krém legyen, mivel ez megzavarhatja az immunrendszert, és elmaradhat a szokásos helyi reakció, vagyis a Lyme-kórra utaló körkörös vagy ovális, több centiméter átmérőjű bőrpír. Ha ez megjelenik, minél hamarabb orvoshoz kell fordulni.